Forum HRTJI SVET Slovenije Seznam forumov



Avtor Sporočilo

<  ZDRAVSTVENI PROBLEMI IN NASVETI  ~  Mikrosporija

NEON
Objavljeno: 12 Jan 2012 20:53 Odgovori s citatom
Administrator foruma Pridružen/-a: 12.01. 2012, 11:46 Prispevkov: 3191
Kaj je mikrosporija?

Mikrosporija spada med prenesljive kožne bolezni predvsem psov in mačk, ki jo najpogosteje povzročajo glivice Microsporum canis, , Microsporum gypseum in Trichophyton mentagrophytes
Bolezen je ozdravljiva, vendar včasih tudi zelo trdovratna in spada med bolezni zoonoz, kar pomeni, da je nevarna tako živalim kot tudi ljudem, saj se prenaša z živali na ljudi in obratno.
Bolezen se pogosteje pojavlja takrat, ko je zunaj roče in vlažno, veliko pa jo je tudi pozimi in jeseni. Glivice najpogosteje najdemo na živalih, njihove spore pa lahko v zemlji preživijo tudi do 18 mesecev.
Mikrosporija se prenaša direktno z dotikom obolele živali, do okužbe pa lahko pride tudi preko dlak in lusk v okolju, kjer se obolela žival zadržuje.
Mikrosporija se lahko prenaša tudi z živali, ki so na videz zdrave in torej v tem primeru odigrajo samo vlogo pasivnih prenašalcev.

Kakšni so bolezenski znaki?

Bolezenski znaki se najpogosteje pokažejo po sedmih do desetih dneh po okužbi, redkeje pa tudi po treh tednih.
Živali, ki so okužene s to boleznijo se dlaka lomi in izpada in tam nastanejo gola mesta. Na teh področjih se lahko pojavijo tudi cigaretnemu pepelu podobne belo-sive luske. Živali lahko ta področja tudi srbijo in se zato neprestano praska.
Redkeje se lahko razvije tudi globoka oblika mikrosporije z zelo močnim vnetjem, oteklino in folikularnimi čepi iz katerih lahko zteka tudi gnoj.
Pogosto izpostavljena mesta za mikrosporijo so področja na smrčku, okrog oči in tudi po tačkah živali …, seveda pa se lahko pojavi tudi drugod po telesu …







Kako se ugotovi, če gre res za mikrosporijo?

Če posumimo, da ima naša žival mikrosporijo, jo nemudoma odpeljimo k veterinarju, kjer bo lahko mikrosporijo diagnosticiral z Woodovo lučko katera obolelo mesto obarva fluorescirajo zelenkasto če je bolezen prisotna.
Vendar pa je dobro poudariti, da je tovrstna diagnostika samo 50% zanesljiva.
Prav tako pa se lahko bolezen 100% odkrije tudi tako, da veterinar s skalpelom podrge po domnevno obolelem mestu, ter tako odvzame vzorec kože, s pomočjo katerega bo na podlagi posebne laboratorijske preiskave ugotovil, če je bolezen prisotna.

Kako se zdravi mikrosporija?

Kot prvo je potrebno omejiti gibanje okužene živali in ji ne dovoliti stikov z drugimi živalmi ali ljudmi.
Lokalno bolezen zdravimo z zdravili, ki zavirajo rast gliv (antimikotiki) , s katerimi mažemo obolela mesta 2-3 krat dnevno. Kadar se po telesu živali pojavi večje število obolelih mest, se bolezen zdravi tudi sistemsko tudi s tabletami in pri tem tablete kombiniramo tudi z mazilom. Obolela mesta je dobro pokriti s kakšno gazo, da si npr. pes mazila ne odstrani z lizanjem in s tem povzroči še dodatno obremenitev obolelega mesta, kjer lahko nastanejo tudi razna druga vnetja kože.
Sistemsko in lokalno zdravljenje obolele živali je potrebno še 2-4 tedne po prenehanju kliničnih znakov oz. negativnemu laboratorijskemu testu.

Povzeto po:
http://sl.wikipedia.org/wiki/Mikrosporija
http://www.gorenjskiglas.si/novice/plus_zdravje_&_lepota/index.php?action=clanek&id=6445

_________________
HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org

Pomagajmo hrtom v stiski.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
NEON
Objavljeno: 12 Jan 2012 20:54 Odgovori s citatom
Administrator foruma Pridružen/-a: 12.01. 2012, 11:46 Prispevkov: 3191
Takole grdo pa je mikrosporija napadla našo Nekico, ko smo se potepali po travniku v Medlogu, kjer je Nekica veselo kopala luknje in izgleda tam staknila grdobijo, ki jo veterinar ob prvem pregledu ni diagnosticiral, moram pa poudariti, da tudi ni opravil nobenega konkretnega testiranja.
Kasneje smo se te zadeve rešili z zdravljenjem z antimikotičnim mazilom.

Danes je predel kjer je Neka imela mikrosporijo sicer gladka in brez vnetja, vendar se ta predel ni nikoli več porastel z dlakami ... Sad
Imamo zato zdaj zapeljiv delno gol smrček, ki je sicer že bil malo gol tudi takrat, ko je prišla iz Španije, ampak je mikrosporija, ki jo je dobila pri nas njen smrček še malo bolj razgalila ... Kazati jezik
Na srečo se z boleznijo ni okužil nihče od nas ... KUL

Zato je zelo pomembno, da se bolezen hitro odkrije in začne pravilno zdraviti, ker nikakor ne gre za nedolžno okužbo.




_________________
HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org

Pomagajmo hrtom v stiski.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo

Pokaži sporočila:  

Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1
Objavi novo temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu