Forum HRTJI SVET Slovenije Seznam forumov



Avtor Sporočilo

<  ZDRAVSTVENI PROBLEMI IN NASVETI  ~  LEISHMANIOZA - POZIV VSEM POSVOJITELJEM GALGOV!

Ali ste že testirali vašega galga na leishmaiozo

DA   [ 12 ]  
100%
  100%
NE   [ 0 ]  
0%
  0%
ŠE RAZMIŠLJAM O TEM   [ 0 ]  
0%
  0%

Skupaj glasov : 12
NEON
Objavljeno: 31 Maj 2012 23:32 Odgovori s citatom
Administrator foruma Pridružen/-a: 12.01. 2012, 11:46 Prispevkov: 3191
POZIV VSEM POSVOJITELJEM GALGOV ...

Spoštovani posvojitelji španskih hrtov,


morda ste že zasledili, da se v zadnjem času med posvojenimi hrti (na srečo ne preko Društva Hrtji svet Slovenije) pojavljajo novi primeri leishmanije. Gre za smrtno nevarno in zelo težko ozdravljivo bolezen, ki jo povzroča parazit, pes pa se lahko okuži preko pika peščene muhe, ki je močno prisotna v področjih, od koder naši galgi prihajajo. Kljub temu, da so pred posvojitvijo testirani, rezultat zaradi izredno dolge inkubacijske dobe ni povsem zanesljiv in zato naše duštvo že vsa leta zagovarja ponovno testiranje v Sloveniji, v razdobju 6 –12 mesecev po posvojitvi.

V prilogi spodaj lahko najdete nekaj osnovnih informacij o bolezni, ki jih je pripravila naša članica in veterinarka Maruška Ratkai; poskušali smo problem predstaviti v karseda laičnem jeziku, za boljše razumevanje. Predvsem bi vašo pozornost želeli usmeriti na opis kliničnih znakov bolezni (torej kakšne spremembe pri vašem psu naj vzbudijo sum na bolezen in takojšnjo reakcijo) ter na predstavitev različnih metod testiranja.

V primeru, da pri vašem galgu nenadoma opazite omenjene simptome, predvsem vztrajajoče kožne spremembe (brez nekega znanega logičnega povoda) vas prosimo, da nemudoma na to opozorite svojega veterinarja in vztrajate tudi pri ponovnem testiranju na to mediteransko bolezen. Pri hrtih redko zasledimo alergije, zato pred samim iskanjem substance, na katero bi vaš pes lahko bil alergičen (kar bo verjetno prva postavljena diagnoza s strani veterinarja), opravite ponovno testiranje krvi na leishmanijo.

Društvo Hrtji svet Slovenije se je enkrat že spopadlo s to zahrbtno boleznijo in ponosno lahko povemo, da je galgcu uspelo! Kar pa ne bi bilo mogoče brez res strokovne veterinarske podpore, opravljenih testiranj v usposobljenih laboratorijih in discipline tekom samega zdravljenja. Na podlagi naših izkušenj lahko za opravljanje preventivnega testiranja priporočimo, zato nas za konkretne informacije prosimo brez zadržkov kontaktirajte na info@hrtjisvet.org, da vas usmerimo.

Namen društva je gotovo tudi pomoč vsem psom in posvojiteljem tudi po sami posvojitvi. Zato vas vzpodbujamo, da se v primeru dvoma ali ob pojavljanju sumljivih simptomov na psu, brez zadržkov obrnete na nas in skupaj bomo našli primerno pot za nadaljnjo obravnavo problema. Ni vsaka kožna sprememba že leishmanija, vsekakor pa boste veliko bolj mirni, če boste testiranje (prosimo ne zaupajte hitrim testom, ki bi vam jih morda predlagal veterinar) na to bolezen opravili še enkrat. Že vnaprej se vam zahvaljujemo za kopije izvidov testiranja, ki jih bomo varno shranili v kartoteko vašega posvojenčka.

Trpljenje španskih hrtov se lahko nadaljuje tudi po posvojitvi. Bodimo razumni, pozorni in odreagirajmo hitro in primerno, da jim v novem domu resnično omogočimo življenje brez bolezni in bolečin!

Hvala vsem, ki vam ni vseeno.

Ekipa društva HRTJI SVET Slovenije


Nazadnje urejal/a NEON 07 Jun 2012 09:08; skupaj popravljeno 2 krat

_________________
HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org

Pomagajmo hrtom v stiski.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
NEON
Objavljeno: 31 Maj 2012 23:35 Odgovori s citatom
Administrator foruma Pridružen/-a: 12.01. 2012, 11:46 Prispevkov: 3191
Leishmanioza je huda kronična in progresivna bolezen psov, nekaterih drugih sesalcev, pa tudi ljudi. Povzroča jo parazit (Leishmania), ki v organizem vstopi s pomočjo prenašalca, t.i. peščene muhe, ki parazita prenaša s sesanjem krvi gostitelja. Klinični znaki, ki se najpogosteje pojavljajo so: povečane bezgavke, izguba telesne teže, zmanjšanje apetita, anemija, šepanje, odpoved ledvic, občasno pa tudi krvavenje iz nosu, spremembe na očeh in driska. Kožne spremembe se odražajo kot brezdlačna področja s hudo in suho deskvamacijo (luščenje kože: prhljaj, suha koža, luske). Velikokrat opazimo brezdlačna področja in spremembe kože okoli oči; spremembe se na začetku najpogosteje pojavijo na glavi, od koder se širijo na druge dele telesa. Potrebno pa se je zavedati, da nekateri psi kliničnih znakov ne kažejo, vendar so vseeno okuženi!

Bolezen se v Evropi najpogosteje pojavlja v mediteranskih državah, kjer peščeno muho najpogosteje najdemo, saj so tam zanjo ugodni pogoji. Pasja leishmanioza je zoonoza, kar pomeni, da se lahko s parazitom, ki je prisoten v psu, okuži tudi človek, kar pa ni pogosto. Do prenosa pride samo v prisotnosti prenašalca, ki razvojno obliko parazita (Leishmania spp.) s sesanjem krvi vnese v krvni obtok gostitelja, kjer se življenski cikel parazita zaključi v makrofagih (tip belih krvnih celic) in po krvnem obtoku pride še v druge organe (kostni mozeg, bezgavke, koža, vranica, jetra in ledvice).

Inkubacijska doba je zelo različna, saj traja od treh mesecev do nekaj let. Žal trenutno ni zdravila, ki bi parazita za vedno odstranilo iz organizma. Obstajajo zdravila, ki bolezen omilijo, vendar je njihov učinek nepredvidljiv, odvisen tako od odziva psa, kot od odziva parazita, pa tudi individualne tolerance na zdravilo. Tako nekateri psi hitro in zelo dobro reagirajo na terapijo, medtem ko drugi sploh ne. Slab odziv na terapijo se pojavlja predvsem pri psih, pri katerih je že prišlo do ledvične odpovedi. Tu lahko zaključimo, da je ob predpostavki ustreznega znanja veterinarja, ki bo predpisal pravilno terapijo, bolezen pri določenih psih lahko klinično ozdravljiva.

Testiranje na prisotnost Leishmanie v krvi temelji na dokazovanju protiteles. Obstajajo t.i. hitri (kvalitativni testi) in kvantitativni testi. Veliko veterinarskih klinik in ambulant uporablja samo hitre teste, ki pokažejo pozitivni ali negativni rezultat, ne povedo pa dejanskega titra protiteles v krvi. Lahko se tudi zgodi, da je hitri test lažno negativen. Za natančnejšo diagnozo je zato potreben in pomemben kvantitativni test. Šele z dobrim poznavanjem klinične slike in uporabe kvantitativnega testa veterinar lahko postavi pravo diagnozo. Rezultati, ki jih dobite ob posvojitvi hrta so rezultati hitrega testa in niso docela zanesljivi; zato je za varovanje zdravja psa nujno potrebno dodatno testiranje s kvantitativnim testom; preden ponovnim testiranjem se pri veterinarju pozanimajte, katere teste opravlja in v katerem laboratoriju bo preiskava krvi opravljena (pri nas ali v tujini).

Glede na dejstvo, da gre za hudo in neozdravljivo bolezen, je na tem mestu nujno opozoriti na preventivo - kot preventiva se uporabljajo ampule, ki delujejo tudi proti peščeni muhi; o nakupu le-teh se je vredno pozanimat pri svojem veterinarju!

POMEMBNO:
Ker vaši hrti prihajajo iz držav, kjer sta pogostost peščene muhe in pojavnost bolezni visoka, je verjetnost bolezni potrebno vzeti resno in se dodatno prepričati o morebitni okužbi z uporabo zanesljivega kvantitativnega testa! Dobro pa je vedeti, da so ugotovljeni primeri leishmanioze tudi na Hrvaškem, nekaj primerov pa se je pojavilo tudi v Slovenskem Primorju. Zato je ob vsakem odhodu v mediteransko področje (tudi Jadransko morje!) še kako pomembna zaščita vašega ljubljenčka! Najlažja je uporaba ampul, ki delujejo tudi proti peščeni muhi, in sicer skozi celo leto.

Pomembno je vedeti, da vsaka kožna sprememba še ne pomeni leishmanioze; isti klinični znaki se lahko pojavljajo tudi pri drugih boleznih. Vsekakor pa je ob prvih pojavnih znakih, posebej pri psih, ki so pripotovali iz mediteranskega področja, potrebno pomisliti tudi na okužbo z leishmanio, o tem poročati veterinarju in vztrajati pri takojšnjem ustreznem preventivnem testiranju. Šele ob negativnem rezultatu testa naj se nadaljuje dolgotrajnejše iskanje krivca za kožne spremembe, kot je npr. alergija na različne substance.

Pripravila: Maruška Ratkai. dr.vet.med in članica društva HRTJI SVET Slovenije

Društvo HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org
info@hrtjisvet.oirg


Nazadnje urejal/a NEON 07 Jun 2012 09:39; skupaj popravljeno 1 krat

_________________
HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org

Pomagajmo hrtom v stiski.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
NEON
Objavljeno: 07 Jun 2012 08:57 Odgovori s citatom
Administrator foruma Pridružen/-a: 12.01. 2012, 11:46 Prispevkov: 3191
Lepo naprošamo vse posvojitelje galgov, ki ste že opravili test na Leishmaniozo, da nam sporočite in po možnosti tudi pošljete skeniran izvid za vašega posvojenega galga. Podatke lahko pošljete na elektronski naslov: posvojitelji@hrtjisvet.org.

Ker se v društvu HRTJI SVET že od vsega začetka zavedamo pomembnosti informiranja posvojiteljev o tej hudi bolezni, že pred samim prihodom galga v Slovenijo, pa tudi po sami posvojitvi, ter želimo o testiranju in izvidih voditi popolno evidenco, ki bo omogočala posvojiteljem in posvojencem srečno, brezkrbno in galgom predvsem zdravo življenje in, ker vemo, da tudi vam posvojiteljem ni vseeno za vaše galge, verjamemo, da se se boste z vso odgovornostjo odzvali temu pozivu.

HVALA, ker vam ni vseeno za vaše galge ..., bodimo skupaj odgovorni predvsem do njih!

_________________
HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org

Pomagajmo hrtom v stiski.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
NEON
Objavljeno: 19 Mar 2013 08:12 Odgovori s citatom
Administrator foruma Pridružen/-a: 12.01. 2012, 11:46 Prispevkov: 3191
Še enkrat bi radi spomnili vse posvojitelje galgov, da bodite odgovorni posvojitelji, redno spremljajte vašega hrtka in v kolikor se pojavijo simptomi bolezni, nas nemudoma kontaktirajte. Kri je na Leishmaniozo potrebno dati pregledati na določeno obdobje tudi pri povsem zdravih galgih - brez simptomov bolezni.

Posredovali vam bomo kontakt veterinarke in veterinarske klinike, ki bo vašega hrtka obravnavala v celoti, dala pregledati kri na Leishmaniozo (s pomembno krivuljo, ki pove, kdaj je bila in če je še bolezen aktivna), predvsem vas bomo naslovili na veterinarko, ki NE bo začela zdravljenja bolezni brez pregleda delovanja ledvic in jeter!!!
Potrebno se je zavedati, da je ta bolezen zelo kompleksna, zahteva celoten pregled psa, dobro poznavanje bolezni, pregled krvi in predvsem delovanje notranjih organov, saj lahko v nasprotnem primeru naredimo psu več škode kot koristi.

Dejstvo je, da je ta bolezen v Sloveniji še neznana, da je veterinarji ne poznajo in zato tudi ponavadi ne vedo kako odreagirati, kako jo pravilno zdraviti, ponavadi imajo problem že z odkrivanjem bolezni, pa četudi so simptomi več kot očitni (ponavadi bolezen zamenjajo za alergije ali druge kožne bolezni!).

Zelo pomembno je tudi pravilno doziranje zdravil (tako Alopurinola kot tudi ostalih agresivnejših zdravil, ki se enačijo s kemoterapijo), saj se lahko v nasprotnem primeru zgodi, da pes zaradi neustreznega ali prevelikega doziranja zdravil celo umre, saj mu dobesedno "skurimo" notranje organe, ali pa zdravila sploh ne učinkujejo na parazita.

Bodimo odgovorni posvojitelji galgov in prepustimo zdravljenje in odkrivanje bolezni veterinarjem v Sloveniji, ki bolezen poznajo in znajo zdraviti.

Za več informacij, kje opraviti testiranje na bolezen in obravnavo vašega psa, pa nam lahko pišete na info@hrtjisvet.org ali posvojitelji@hrtjisvet.org.

_________________
HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org

Pomagajmo hrtom v stiski.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Luc
Objavljeno: 14 Jun 2013 09:11 Odgovori s citatom
Pridružen/-a: 05.01. 2013, 08:56 Prispevkov: 40 Kraj: Maribor
Pozdravljeni,
približuje se poletje in s tem čas, ko bi bilo potrebno našega fanta testirati. Mi lahko prosim svetujete, kam se naj obrnemo v okolici Maribora? Mislim, da nas je kar nekaj "novih" s tega konca.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
HrtjiSvet
Objavljeno: 14 Jun 2013 09:52 Odgovori s citatom
Pridružen/-a: 10.05. 2013, 09:39 Prispevkov: 1600
V Mariboru vam ne bi svetovala opravljati testiranja za leishmaniozo, saj pošiljajo plazmo na pregled v Avstrijo, katerega rezultat pa je samo titer, ne pa tudi, če je pes kdaj bil v stiku z boleznijo, pa tudi, če je pes pozitiven, tisti izvid ne pove v kakšni fazi je bolezen.
Tudi zdravljenje psa, ki je pozitiven na leishmaniozo je zelo kompleksno, sa je potrebno pri zdravljenju biti izredno pazljiv, sploh, če je bolezen v izbruhu in bi hrt potreboval zdravljenje, ki se enači s kemoterapijo. Izbrati je potrebno pravilno zdravilo, ki zaenkrat še ni dosegljivo v Sloveniji, prav tako, ga je potrebno pravilno in natančno dozirati glede na težo psa, saj lahko v nasprotnem primeru naredimo več škode in koristi. Psa mora veterinar budno spremljati, prav tako delovanje njegovih notranjih organov ... Prav tako je v primeru pozitivnega testa vzporedno potrebno opraviti še druge preiskave, saj lahko leishmanija, ki ni ustrezno zdravljena poškoduje ledvica, jetra, oči ...

V Sloveniji žal veterinarji premalo poznajo to bolezen, zato smo mi navezali stik z nekaj veterinarji, ki so voljni prisluhniti in, ki ustrezne teste opravijo v Italiji, ter v primeru pozitivnega testa in v sodelovanju z nami, ter specialistom veterinarjem iz Španije, pse tudi ustrezno zdravijo.

Včasih za zdravljenje in psa, ki je pozitiven ni dovolj zgolj Allopurinol in znan titer, saj je bolezen res kompleksna, težka in jo je potrebno ustrezno, predvsem pa pravočasno zdraviti in predvsem vedeti v kateri fazi je, kakšno škodo je v telesu psa že povzročila.

Seveda se lahko izkaže, da bo Allopurinol povsem dovolj, ampak v primeru da ni, je lahko neustrezno zdravljenje za pozitivnega psa tudi usodno. In na lastne oči smo se lahko prepričali, da lahko pes zaradi te bolezni res umira v groznih mukah, sploh če je bolezen nezdravljena in napredovana. Včasih Allopurinol res ublaži simptome bolezni, a lahko, če parazita povsem ne zatre, izbruhne še v hujših razsežnostih.

Prav tako neakteri veterinarji v Sloveniji, sploh, če se leishmanioza pozna na koži in dlaki, prvo pomislijo na alergije, ki so sicer lahko stranski učitenk bolezni, ampak v takšnem primeru moramo posvojitelji vedno vztrajati na odvzemu krvi in testiranje na leishmaniozo. Treba je vedeti, da so galgi izredno zdrava pasma psov in, da so alergije pri njih redke (niso pa seveda izključene), zato pri kožnih spremembah najprej moramo pomisliti na leishmanizo! če je test negativen šele delajte teste na alergije.

Kolikor nam je tudi znano je test v Avstriji občutno dražji, kot test v Italiji. test iz Avstrije pove mnogo manj o bolezni, kot test iz Italije! Zato res toplo priporočamo, da se za testiranje obrnete na veterinarja, ki pošilja krvno plazmo v Italijo, kjer se s to boleznijo srečujejo vsak dan, za razliko od nas in Avstrije.

V kolikor bi kateri od veterinarjev še želel kontakt od referenčnega laboratorija v Italiji, lahko v vsakem trenutku naveže stik z nami in z veseljem mu bomo posredovali podatke.

Žal se je ravno v Sloveniji že zgodilo, da je galgo, zaradi neustreznega zdravljenja in spregledanih simptomov bolezni, ter neopravljenega testiranja na bolezen, umrl v groznih mukah in brez ene same dlake na svojem telesu, ki je bilo polno odprtih ran. Grozlivo dejstvo in grozljive muke, žal smo prepozno izvedeli zanj, saj ni bil naš posvojenček. Sad Galgo je bil iz vašega konca in zdravljen pri različnih veterinarjih, žal na začetku, ko je še bil čas ustreznega zdravljenja, ravno v Mariboru. Ko je prišel do ustreznega veterinarja, ki bolezen pozna, je žal bila bila bolezen tako napredovana, da mu ni bilo več pomoči.

Nikakor ne bi želeli na nikogar metati grde luči, ampak žal je dejstvo, da je bolezen v Sloveniji in med veterinarji premalo poznana, nekateri nehote ne vedo o njej nič, a večinoma naletimo na pozitiven odziv s strani veterinarjev in so se voljni učiti, spoznati bolezen in jo tudi ustrezno zdraviti ...

Lesihmanioza vsekakor ne bi smela biti tabu tema v Sloveniji, sloh če vemo, da je peščena mušica prisotna povsod po Italiji, kar pomeni, da je tudi pri nas - vsaj na Obali, saj mušica ne pozna meja! Glede na vremenske spremembe pa so bolezen odkrili tudi na Švedskem, pri psu, ki ni bil nikoli v državah, kjer je mušica po nam in veterinarjem znanih državah prisotna, torej gostitelj je bil, bila pa je tudi mušica, ki je prenesla bolezen na drugega psa. In to ne na jugu, ampak na Švedskem!

Pišite nam prosim na info mail, da vam bomo posredovali veterinarske klinike, ki testiranje opravijo v Italiji in s katerimi tesno sodeluje tudi naše društvo. Slovenija je tako majhna, da se lahko brez problema vsede v avto 1x letno in upravi ustrezen test na leishmaniozo. V kolikor bo pa tudi kdo od veterinarjev iz Maribora voljan sodelovati in poslušati, ter navezati stik z referenčnim laboratorijem v Italiji in veterinarji v Sloveniji, ki bolezen poznajo in jo že tudi zdravijo, so pa vrata za podatke pri nas vedno odprta. Wink

_________________
Društvo HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org
info@hrtjisvet.org
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Luc
Objavljeno: 14 Jun 2013 11:01 Odgovori s citatom
Pridružen/-a: 05.01. 2013, 08:56 Prispevkov: 40 Kraj: Maribor
Hvala, sem že pisala na mail, ampak na posvojitelje.
Lp
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JOLIE
Objavljeno: 04 Jul 2013 17:50 Odgovori s citatom
Pridružen/-a: 07.05. 2013, 12:27 Prispevkov: 26
.mi smo prvi test lešmanije po prihodu iz Španije opravili z negativnim izvidom. Krvni vzorci so bili poslani v laboratorij v Genovo.
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Poganka
Objavljeno: 04 Jul 2013 18:00 Odgovori s citatom
Pridružen/-a: 16.01. 2012, 12:10 Prispevkov: 300
Kako je pa s to boleznijo pri drugih hrtih? Ali so samo galgi občutljivi?
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NEON
Objavljeno: 04 Jul 2013 18:17 Odgovori s citatom
Administrator foruma Pridružen/-a: 12.01. 2012, 11:46 Prispevkov: 3191
Vsak pes lahko zboli za to boleznijo. Peščena mušica ne izbira pasme.
V Italiji je veliko psov okuženih, peščena mušica je pri njih prisotna, zdravilo je dostopno takoj za mejo (pri nas ga žal ni, ker menda te mušice pri nas ni Wink). Tudi v Sloveniji so okuženi psi drugih pasem, pa nikoli npr. niso letovali v Dalmaciji ali Španiji, Italiji ...Prav tako so primeri okuženih psov v drugih državah, kjer naj peščena mušica ne bi bila prisotna.
Po mojem mnenju mušica ne pozna meja, vejramem pa, da morda ni tako razšitjena kot je to v Dalmaciji, Španiji ... Wink

Vsekakor tudi pri drugih psih, če se opazijo simptomi, zahtevati pregled na to bolezen! Ko gremo na morje pa svoje pse zaščitite proti srčnemu črvu in tudi piki komarjev, peščene mušice ...Wink

_________________
HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org

Pomagajmo hrtom v stiski.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
HrtjiSvet
Objavljeno: 16 Avg 2013 16:16 Odgovori s citatom
Pridružen/-a: 10.05. 2013, 09:39 Prispevkov: 1600
Lišmanioza na Hrvaškem: http://www.regionalobala.si/novica/na-pohodu-nevarni-komarji

_________________
Društvo HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org
info@hrtjisvet.org
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo

Pokaži sporočila:  

Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1
Objavi novo temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu