Forum HRTJI SVET Slovenije Seznam forumov



Avtor Sporočilo

<  ZDRAVSTVENI PROBLEMI IN NASVETI  ~  Leishmanioza - laični klepet posvojiteljev o bolezni

NEON
Objavljeno: 12 Jan 2012 20:56 Odgovori s citatom
Administrator foruma Pridružen/-a: 12.01. 2012, 11:46 Prispevkov: 3191
Odprla sem temo z namenom o tej bolezni izvedeti kar se da največ.
To je bolezen, ki je prisotna predvsem v državah z mediteranskim podnebjem (tudi v Dalmaciji, kamor nas veliko hodi na dopust-seveda tudi z našimi kužki), primeri bolezni se pojavljajo že tudi v naši ljubi Sloveniji-na primorskem...Žal pa o tako hudi bolezni pri psičkih tudi pri našem veterinarju nisem izvedela nič koristnega, saj sem dobila le razlago, da tako in tako pri nas ni te bolezni Confused . Kaj pa opozorilo na preventivo, ko gremo na dopust? Vsaj to bi, meni kot laiku in nekomu, ki je prvič slišal za to bolezen lahko podal tisti, ki je za to usposobljen-VETERINAR!

Nekaj sem našla na internetu, kar bi nam lahko vsaj delno predstavilo to bolezen:

"Že veliko let je na področju Dalmacije poznan problem lišmanioze, to je bolezen, ki je zelo nevarna za pse, prav tako pa je poznano, da lahko zaradi nje zbolijo tudi ljudje, sploh otroci. Za razliko od psov, ki pa so zelo občutljivi za to bolezen, se pri ljudeh-tudi v Dalmaciji pojavlja zelo redko.
To bolezen povroča takoimenovana lišmanija, to je majhna, očesu neviden bičkar, ki za svoj razvoj potrebuje takoimenovane posrednike (komarjem podobne mušice, ki so se »udomačile« tudi na področju Dalmacije). Te mušice so majhne od 2 do 3 mm in živijo v naravi po špranjah in luknjicah, prav tako pa tudi v temnih in vlažnih kleteh. Celo svoje življenje preživijo, premikajoč se v področju premera nekje 1,5 km od mesta kjer so se izlegle. Hranijo se s krvjo in z lišmanijo okuženo krvjo psov. Te mušice so najbolj dejavne ponoči, zato naj bi pes ne spal zunaj.Velikokrat se te mušice nastanijo in razmnožujejo v bližini psov, ravno zaradi tega, ker so slabi letalci jim je pes najboljši domačin (nudi jim vse-možnost za razvoj in prehrano).
Za psa je bolezen zelo značilna, saj jo je zagotovo nemogoče ozdraviti.
Četudi so po svetu poznane številne vrste bičkarjev, tudi v Dalmaciji, je za pse še posebno nevarna vrsta Leishmania infantum, ki je nevidna s prostim očesom, živi v psu znotraj postaj, ki so namenjeni obrambi (torej z nastanitvijo prodre v imunski sistem). Bolezen je prisotna zagotovo v vseh mediteranskih državah, prav tako tudi v Dalmaciji. Po najnovejših podatkih ima v nekaterih endemskih področjih Sredozemlja med 5 do 15 % psov protitelesa, kar pomeni, da imajo v sebi tega nevarnega parazita. Število novih endemskih področij, kot tudi samo število novih primerov bolezni raste iz leta v leto, o čemer govori tudi alarmantna situacija v Italiji, v kateri se je lišmanioza razširila izven običajnih področij. Temu vsekakor pripomore tudi večje gibanje lastnikov psov, ali pa tudi sprememba klimatskih razmer po Evropi.
Do danes niso dokazane niti rasne, spolne, kot tudi ne dobne predispozicije psov za napad te bolezni. Edino med predstavniki manjših pasem in živalim ženskega spola je bolezen redkeje potrjena. To lahko pripišemo načinu življenja in temu, da takšne živali ponavadi bivajo pretežno v hišah.
Lišmanioza psov se ponavadi kaže po kroničnem poteku bolezni in se zato klinični znaki sprevidijo šele takrat, ko pes zapusti področje preplavljeno s to smrtonosno boleznijo (pojavi se lahko šele po šestih mesecih ali po več letih od okužbe).
Potek bolezni se ponavadi začne kot kožna oblika , to so plitve razjede, še posebej na ustnicah, očesnih področjih, katere se povečini tudi same zacelijo. Bolezen je prepoznavna tudi po pojavu krožnih brezdlačnih mest okoli oči, odpadanju dlake po telesu, sprememb na sami koži-razjede. Poleg vsega navedenega bolezen redno spremlja tudi občasna visoka temperatura, slabokrvnost, upadanje telesne teže-hujšanje, ter zelo povečanemu številu podkožnih limfnih vozličev. V zadnji fazi pa se bolezen pokaže tudi tako, da psu kremplji pretirano zrastejo. Poleg vidnih znakov te bolezni se bolezen potrdi tudi z odvzemom vzorca krvi in punkcijo limfnih vozličev, s katero se dokaže prisotnost protiteles (glede na to je lahko psiček samo prenašalec bolezni).
Čeprav se priporoča zdravljenje te bolezni, do danes ni poznano nobeno zdravilo, ki bi uničilo vzrok te bolezni in s tem pripeljalo do popolne ozdravitve okuženega psa.
Dostopna zdravila le pomagajo, da je bolezen za psa lažja in lahko kolikor se da normalno živi, saj vzrok bolezni ostane prisoten v krvi psa za vedno. Takoj, ko se terapija z zdravili konča, se začne bičkar zopet množiti in s tem vplivati na zdravje psa. Obstajajo zdravila v obliki tabletk, katere psi dobro prenašajo in se lahko jemljejo tudi dlje časa (več kot 6 mesecev).
Potrebno pa je opozoriti na to, da zaenkrat še ne obstaja cepivo za to bolezen, zato je bolje psa zaščititi, da ga te mušice ne zbodejo in okužijo s tako smrtonosnim in nevarnim bičkarjem.
To lahko storimo z Advantix-om, Scalibor-jem ali Stronghold-om, ki odbija tudi komarje, pa verjetno tudi te mušice, ki bi lahko okužile našega psa, ko smo na dopustovanju v Dalmaciji ali v katerih od mediteranskih držav.
Zelo malo veterinarjev pri nas opozarja na to nevarnost, zato bodimo predvsem mi sami tako zavestni in preprečimo najhujše."


Nazadnje urejal/a NEON 07 Jun 2012 09:05; skupaj popravljeno 2 krat

_________________
HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org

Pomagajmo hrtom v stiski.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
NEON
Objavljeno: 12 Jan 2012 20:58 Odgovori s citatom
Administrator foruma Pridružen/-a: 12.01. 2012, 11:46 Prispevkov: 3191
Še ena spletna povezava o bolezni:

http://www.leishmaniasis.info/

_________________
HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org

Pomagajmo hrtom v stiski.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
NEON
Objavljeno: 12 Jan 2012 20:58 Odgovori s citatom
Administrator foruma Pridružen/-a: 12.01. 2012, 11:46 Prispevkov: 3191
Ker se bliža čas dopustov in s tem tudi dopustovanje naših hrtkov z nami, bi vas rada opozorila, da zaščitite svoje hrtoline proti pikom peščenih mušic, ki povzročajo Lišmaniozo.

To je pomembno predvsem takrat, če bomo dopustovali na področjih, kjer je peščena mušica prisotna: Dalmacija in Istra, Črna Gora, Makedonija, južna Srbija, seveda tudi v vseh ostalih mediterantskih krajih v tujini.
Prav tako je možno, da je peščena mušica prisotna tudi v Slovenskem primorju.
Bolezen prenaša mušica (Phlebotomus in Lutzomya). To so zelo male mušice, težko opazne in neslišno letijo. Bolj so aktivne v mraku in ponoči (od mraka do zore). Mušica se okuži s pikom okužene živali ali človeka in tako bolezen prenese na novega gostitelja.

Zelo dobra zaščita pred Lišmaniozo je sredstvo Ex-spot, ki ga kupite pri vašem veterinarju.
Ta naj bi ščitil (za razliko od ostalih repelentov) tudi pred Erlihiozo, Babeziozo in Lešmaniozo.
Seveda poleg tega ščiti tudi pred klopi in bolhami ...
To sredsto je je po kemični sestavi tudi bolj prijazno našim kosmatincem in v tem primeru tudi za naše nežne hrtke.

Vsekakor pa pri vašem veterinarju povprašajte tudi po drugih vrstah zaščite, ki bo primerna za vašega hrtka, vendar bodite pazljivi saj so naši hrti bolj občutljivi na močna kemična sredstva kot ostali psi.
Naj se veterinar pozanima o zdravstveni specifiki hrtkov. V kolikor potrebuje gradivo, vam ga lahko posredujem preko elektronske pošte.

Priporočala bi pa tudi, da v kolikor boste dopustovali v omenjenih območjih, da se v primeru, ko dvomite o tem, ali se je vaš hrt okužil s katero od mediterantskih bolezni, odločite za testiranje, ki bo pokazalo ali je z njim bse vredu.
Preiskavo bodo opravili z odvzemom krvi, na rezultate boste čakali približno en teden.
Preiskava pride okrog 60 eurov, saj veterinar pošlje kri na Dunaj, od koder potem pošljejo tudi rezultate.

_________________
HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org

Pomagajmo hrtom v stiski.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
NEON
Objavljeno: 12 Jan 2012 20:59 Odgovori s citatom
Administrator foruma Pridružen/-a: 12.01. 2012, 11:46 Prispevkov: 3191
Rada bi opozorila tudi na to, da lahko vašega hrtka zaščitite pred neprijetnimi piki komarjev in peščenih mušic tudi tako, da si doma v razpršilki pripravite mešanico eteričnega olja in vode in s tem potem hrtka poškropite, da bo "smrdel" Kazati jezik komajrem in mušicam.

Seveda to kot preventivo uporabljajte poleg uporabe ostalih repelentov ...

Komarjem in mušicam uspešno smrdijo naslednja eterična olja:
- eterično olje pelargonije
- eterično olje limonske trave
- eterično olje sivke
- eterično olje litseje
- eterično olje poprove mete

Ko boste pripravljali mešanico, računajte na to, da so kvalitetna, to je 100% eterična olja, katera posledično s tem spadajo tudi v višji cenovni razred, tudi malo močnejša, zato bodite previdni pri pripravljanju mešanice, da ne bo le-ta premočna ... Smeh

Mi npr. eterična olja redno naročamo tukaj:

http://www.arstrade.si/ ,

kjer imajo res pestro izbiro kvalitetenih eteričnih olj, v poljubnih količinah ...

_________________
HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org

Pomagajmo hrtom v stiski.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
NEON
Objavljeno: 12 Jan 2012 20:59 Odgovori s citatom
Administrator foruma Pridružen/-a: 12.01. 2012, 11:46 Prispevkov: 3191
Na internetu sem zasledila, da tudi na nekaterih straneh v Španiji priporočajo repelent Ex-spot v boju proti peščenim mušicam, ki posledično povzročajo lišmanijozo ...

"Leishmania is a disease caused by a small single-celled parasite. It is spread from dog to dog by thesandfly, which is like a very small mosquito
There are many products available on the market, however, as with human mosquito repellents, none are100% effective. There are 2 methods which we recommend at the clinic, both have good effectiveness: Arepellent collar called Scalibor which lasts for around 6 months, this has the added benefit that it alsoprotects against ticks and a spot-on treatment called Ex-spot, this is applied once a month to the back of theneck and protects against mosquitoes, fleas and ticks."

(vir: http://www.lafincavets.com/en/pdf/Fact%20Sheet%20-%20Caring%20for%20your%20Dog%20in%20Spain.pdf)

Proti pikom komarjev in peščenim mušicam priporočajo tudi ovratnico Scalibor, katero lahko prav tako kupite pri veterinarjih.

V ovratnici Scalibor najdemo substanco delmetrina, ki ima poleg preventivnega delovanja za klope in bolhe še repelentni učinek na peščeno muho (prenos lišmanijoze). Ravno tako deluje v povprečju 4-6 mesecev.
Pri ovratnicah moramo bit pozorni na pravilno izbiro le teh glede na telesno težo in pravilno namestitev ovratnice.

_________________
HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org

Pomagajmo hrtom v stiski.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
NEON
Objavljeno: 12 Jan 2012 21:00 Odgovori s citatom
Administrator foruma Pridružen/-a: 12.01. 2012, 11:46 Prispevkov: 3191
Pri nekaterih mednarodnih organizacija za posvojitev hrtkov dobronamerno odsvetujejo uporabo vsakršnih ovratnic proti bolham in klopom (ne glede na to kakšno kemično substanco nosijo v sebi), saj lahko zaradi občutljivosti hrta uporaba le-teh privede do zelo resnih težav z zdravjem hrta. Glede na to, da mora hrt to ovratnico nositi noč in dan na sebi, je velika verjetnost, da te strupene substance vašemu hrtu prej škodujejo kot koristijo.
Veliko hrtov je namreč občutljivih na veliko teh sestavin, ki se nahajao v teh ovratnicah in zato priporočajo vsem posvojiteljem, da naj jih raje ne uporabljajo in s tem povečujejo možnost, da hrt zboli.

Te organizacije zato predlagajo uporabo izdelkov, kateri vsebujejo Pyrethrin ( http://en.wikipedia.org/wiki/Pyrethrin ).


Pa še en recept za domačo pripravo mešanice za zaščito pred klopi, bolhami, peščenimi mušicami in komarji ...
Razpršilo pripravite tako, da dodate 1 deciliter olja za kožo od Avona (Skin So Soft) -ne zamenjujte z drugimi pripravki. Če nimate tega olja, ga raje izpustite ....
Pomembno je tudi dejstvo, da kozmetika Avon ni testirana na živalih.
Nato dodajte 2 decilitra destiliranega belega kisa in 1-3 decilitre destilirane vode (odvisno kako močno razpršilo želite imeti) in eno žličko mešanice eteričnih olj: pelargonija, limonska trava, sivka, litseja in poprova meta. Lahko date tudi olje evkaliptusa.

Mešanico dobro premešate in jo prelijete v steklenico z razpršilko. Vašega hrtka dobro popršite predno se odpravite ven.

_________________
HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org

Pomagajmo hrtom v stiski.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
NEON
Objavljeno: 12 Jan 2012 21:00 Odgovori s citatom
Administrator foruma Pridružen/-a: 12.01. 2012, 11:46 Prispevkov: 3191
Link, kjer je mogoče prebrati tudi o lišmaniozi:
http://www.capcvet.org/recommendations/leishmaniasis.html

Pomembno je, da posvojitelji galgov in podencov poznamo to bolezen, predvsem pa, da smo pozorni na morebitne simptome, ki bi kazale, da je bolezen izbruhnila, da obdobno kontroliramo kri na omenjenega parazita, predvsem pa, da bolezen začnemo zdraviti pravi čas, v kolikor izbruhne.

Za vse dodatne informacije lahko pišete na galgo@hrtjisvet.org.

_________________
HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org

Pomagajmo hrtom v stiski.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
TiLunggy
Objavljeno: 27 Jan 2012 21:46 Odgovori s citatom
Pridružen/-a: 13.01. 2012, 20:21 Prispevkov: 763
Na facebooku so dodali novo stran, za vse, ki jih zanima kaj je LEŠMANIOZA!!!!, kako jo zdraviti ....


Naziv strani je: Canine leishmaniasis

_________________
Smo ljudje, ki delimo svoje življenje, svoe srce, svojo zofo, svoj dom s posvojenim hrtom in so ljudje, ki so zato prikrajšani.
_______________________
HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org

Pomagajmo hrtom v stiski.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
NEON
Objavljeno: 27 Jan 2012 22:22 Odgovori s citatom
Administrator foruma Pridružen/-a: 12.01. 2012, 11:46 Prispevkov: 3191
V kratkem vas bomo podrobneje seznanili na temo lišmaioze, o simptomih bolezni, na katere morate biti pozorni vsi posvojitelji galgov, pa tudi tisti, ki z greyhoundi in ostalimi psi dopustujete v območjih, kjer je bolezen prisotna (Španija, Italija, Francija, Dalmacija ...).
Seznanili vas bomo tudi, kje v Sloveniji je mogoče opraviti testiranje, kateri testi obstajajo in kateri testi so zanesljivejši.
Vedno pa imejte v mislih, da je v poletnih dneh vašega psa potrebno zaščititi pred piki komarjev, pa tudi peščenih mušic.

Metka hvala za informacijo. Dodajam še povezavo za tiste, ki ste registrirani na FB:
http://www.facebook.com/pages/Canine-leishmaniasis/253815474643017

_________________
HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org

Pomagajmo hrtom v stiski.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
NEON
Objavljeno: 14 Mar 2012 19:48 Odgovori s citatom
Administrator foruma Pridružen/-a: 12.01. 2012, 11:46 Prispevkov: 3191
Prestavljam v ustrezno temo ... Wink

ACDC je napisal/a:

kolikor vem, delajo teste na lešmanijo tudi v Sloveniji-z imunofluroscenco

_________________
HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org

Pomagajmo hrtom v stiski.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
NEON
Objavljeno: 14 Mar 2012 19:49 Odgovori s citatom
Administrator foruma Pridružen/-a: 12.01. 2012, 11:46 Prispevkov: 3191
NEON je napisal/a:
Hvala ACDC.

Katera klinika v Sloveniji opravlja teste z imunofluroscenco? Hvala za podatek. Wink

_________________
HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org

Pomagajmo hrtom v stiski.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
NEON
Objavljeno: 14 Mar 2012 19:50 Odgovori s citatom
Administrator foruma Pridružen/-a: 12.01. 2012, 11:46 Prispevkov: 3191
ACDC je napisal/a:
Klinike ne delajo (oni samo vzamejo kri), ker verjetno mora biti laboratorij akreditiran za te različne metode...Vsak veterinar ve (ali pa tudi ne), da se opravlja na VF-Ljubljana..Tako da, pozanimajte se pri izbranem veterinarju:) Res pa je, da tudi vsak veterinar ni seznanjen s to boleznijo in zdravi proti nečem drugim...(posplošitev).

_________________
HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org

Pomagajmo hrtom v stiski.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
NEON
Objavljeno: 14 Mar 2012 19:50 Odgovori s citatom
Administrator foruma Pridružen/-a: 12.01. 2012, 11:46 Prispevkov: 3191

Se razume, da sem imela v mislih laboratorij ...Wink

Tole pa ravno ne bo držalo, saj nas je ravno Klinika za kirurgijo in male živali v Mestnem logu, ki deluje v okviru VF-Ljubljana za celostno sliko o lišmaniozi napotila na Italijo (v njihovem laboratoriju takšnih preiskav krvi oz. tako celostne sliko ne izdelajo, prav tako kolikor je nam znano, tega ne naredi nobena klinika oz. laboratorij v Sloveniji).

Da ne bo pomote ...

1. V Sloveniji se opravljajo hitri testi, ki so nezanesljivi (včasih negativen hitri test, je lahko po testu v laboratoruju pozitiven) in jih odsvetujemo v celoti.
2. V Sloveniji se opravljajo testi v laboratoriju VF-Ljubljana in nam povedo, če je pozitiven ali negativen na lišmaniozo in seveda vrednost titra, kar je ok, vendar ni osnova, na podlagi katere bi se veterinar odločal za nadaljnjo terapijo, zato bo veterinar opravil še nadaljnje preiskave, ki pokažejo to kar sem omenila zgoraj in na osnovi česar se bo šele odgovorno odločil za nadaljnjo terapijo.

Ker je Julius imel nekatere simptome lišmanioze (krvavenje iz dlesni in smrčka in zelo povečane bezgavke) se je veterinarka odločila takoj opraviti test v Genovi, saj bi v primeru pozitivnega izivda in celostne slike bolezni lahko takoj začeli z zdravljenjem in ne bi po testu v Sloveniji, ki bi nam povedal samo to, če bolezen je prisotna in pa kakšna je vrednost titrov, še enkrat pošiljali plazme v Italijo in čakali 10-14 dni na rezultat še celostne slike, ki da veterinarju napotek za nadaljnje zdravljenje, brez tega izvida se zdravljenje naj ne bi začelo.

Zato nam je tudi tokrat veterinarka iz te klinike izdala tudi napotnico za laboratorij v tujini in povratno smo iz laboratorija v Genovi preko te naše veterinarke dobili tudi izvide o katerih sem pisala zgoraj. Če bi te izvide delali v njihovem laboratoriju, sem prepričana, da nas ne bi napotili drugam. Ti izvidi poleg pozitivnosti ali negativnosti po I.F.A.T metodi pokažejo tudi vrednost proteinov, ki je zelo pomemben pokazatelj predvsem v primeru, da je pes pozitiven na lišmaniozo, prav tako pa še bolj pomembno krivuljo same prisotnosti oz okuženosti s parazitom.

To ni naš prvi primer diagnosticiranja omenjene bolezni na Kliniki za kirurgijo in male živali v Ljubljani, ki deluje v okviru VF-Ljubljana, zato jim v celoti zaupamo, prav tako tudi laboratoruju v Genovi, ki izdela celostno sliko lišmanioze in ne samo to kar opravijo laboratoriji v Sloveniji.

Na omenjeni kliniki smo preko našega društva spremljali in uspešno zdravili galga s potrjeno diagnozo lišmanioze (od same postavitve diagnoze v sodelovanju z laboratorijem iz Genove, pa vse do končne potrditve, da je galgo "zdrav"), ki danes nima več simptomov lišmanioze, pa je imel pred tem hude kožne težave, prej pegasta koža je postala dobesedno bleda in brez peg, lišmanioza mu je že načela vid-pregled je opravil specialist iz Anglije, tako, da na eno oko zelo slabo vidi (z uspešnim zdravljenjem lišmanioze smo okvaro očesa povsem ustavili), koža je imela vonj po gljivicah, nastajali so predeli brez dlake, praskal se je, bil apatičen, otečene je imel bezgavke (na vratu in v dimljah) in je vidno slabel.

Pod budnim očesom veterinarjev in tudi specialistov iz te klinike in tujine in konstantnimi kontrolami krvi, predvsem pa kontrolami ledvic, smo tega galga uspešno spravili nazaj na noge, tako, da lahko rečemo, da je danes povsem "zdrav" galgo, zgolj na Alopurinolu - to zdravilo mu bo ostalo doživljensko, saj ga galgom s potrjeno diagnozo ni dobro ukiniti, saj lahko bolezen izbruhne še v hujši obliki. Ko je enkrat parazit prisoten v organizmu galga, se ga nikoli več ne reši. Z Alopurinolom pa ga uspešno zatiramo in držimo nazaj, če po domače povem.

Poleg zelo močnih zdravil, ki jih je naš galgo prejemal preko injekcij (ne ustrašite se bolečine, ker to je slab izgovor za nekaj kar bo pozdravilo vašega psa!) in, ki smo jih kupili v lekarni v Italiji na podlagi veterinarjevega recepta, smo mu nudili tudi alternativo podporo v obliki reiki terapij, pa tudi zelo kvalitetnih naravnih prehranskih dodatkih (probiotiki in prehransko dopolnilo z aloo, ki ga priporočajo pri kemoterapiji), kvalitetno kuhano prehrano, Dorwest čuvajovo mešanico, ki so ojačala njegov imnuski sistem in mu dajala podporo pri agresivnem zdravljenju.

Bolezen sama ga je pred diagnozo vidno zdelala, a že po enem tednu prejemanja injekcij (enačijo se s kemoterapijo) in vso alternativno podporo, je galgo postajal vedno bolj živahen, ni izgubil niti enega kilograma, ni bruhal ali imel driske, koža je postajala normalan, pegice so se vrnile, prav tako je začel ponovno poganjati puhec. Ledvica so med samim zdravljenjem delovala povsem normalno, tako, da jih bolezen, pa tudi močna zdravila niso nikakor poškodovala. Treba se je zavedati dejstva, da omenjena bolezen, pa tudi zdravila sama zelo vplivajo na notranje organe in lahko ledvice v celoti uničijo (postanejo črne in dobesedno otrdele), tako da to lahko privede tudi do smrti, zato je še toliko bolj pomembno večkrat kontrolirati delovanje ledvic in jeter.

Torej, vsem posvojiteljem priporočam, da se, v kolikor se odločate za testiranje na lišmaniozo (sploh pa takoj, ko začne kazati znake bolezni) pri svojem galgu odločate kam boste šli, odločite za Kliniko za kirurgijo in male živali v Ljubljani in prosite, da dajo kri na omenjeno bolezen testirati v Genovo-Italijo, saj boste le tam dobili res celostno sliko o bolezni, sploh v primeru, če bo galgo pozitiven na lišmaniozo in tak izvid je za veterinraja izhodišče nadaljnih korakov zdravljenja (brez tega jaz osebno nobenemu veterinarju ne bi dovolila mojega psa zdraviti). Cena takšnega testa s poštnino v Italijo vas bo prišla zgolj cca. 50 eur (od tega samo poštnina znese 33 eur), a vedite, da boste mirno spali, ko boste vedeli, da je bila kri ustrezno testirana na lišmaniozo, sploh če se bo vrnil pozitiven. Ta izvid je šele potem izhodišče veterinarju, da bo izbral pravo zdravilo, ki ga ne dobite v Sloveniji in vam bo zato moral izdati recept, da boste zdravilo kupili v lekarni v tujini, predvsem pa, da se bo veterinar znal odločiti za pravilno dozo zdravila, saj le tako ne bo naredil galgu nobene škode in bo obstajala velika verjetnost, da se pozdravi in postavi nazaj na noge. Za vse življenje mu bo ostal zgolj Alopurinol (ki ga dobite v naših lekarnah in je poceni), ki bo omejeval parazita, da bi se ponovno razbohotil v telesu galga in ga ponovno privedel do bolezenskega stanja.

V kolikor kdo potrebuje še kakšne informacije o bolezni, o opravljanju testov lišmanioze v Slovenije, h kateremu veterinarju in na katero kliniko iti, nas prosimo kontaktirajte na info@hrtjisvet.org, da vam bodo dali nadaljnje napotke.

V pripravi je članek o lišmaniozi, ki že čaka na svoj finale in bo razumljiv predvsem nam navadnim smrtnikom, ki ga bomo objavili tudi na našem forumu.

Upam, da nisem bila predolga, ampak glede na specifičnost bolezni - lišmanioze, na kar nekaj netočnih informacij, ki krožijo v javnosti in glede na to, da je ta bolezen, predvsem pa diagnostika in samo zdravljenje pri naših veterinarjih še zelo neznana, vas bomo z vso odgovornostjo napotili tja, kjer so že diagnosticirali in uspešno zdravili že kar nekaj psov s to boleznijo.
Ne pustite, da bi na vašemu psu nekaj testirali, saj gre za hudo bolezen in pes lahko ob neprimerni diagnozi, brez ustreznega zdravljenja in brez ostalih ustreznih preiskav, ki so ob zdravljenju psa z potrjeno lišmaniozo zelo pomembne, da se vidi kako se telo odziva na zdravila, zelo trpi, na koncu celo umre.

Tega si nihče ne zasluži, zato zaupajte le veterinarjem v Sloveniji, ki že imajo izkušnje z diagnosticiranjem in uspešnim zdravljenjem omenjene bolezni!
V kolikor dvomite v svojega veterinarja nas brez zadržkov kontaktirajte.




_________________
HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org

Pomagajmo hrtom v stiski.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ACDC
Objavljeno: 15 Mar 2012 10:44 Odgovori s citatom
Pridružen/-a: 09.02. 2012, 19:43 Prispevkov: 11
Brez zamere Neon, ampak vztrajam pri svojem..Testi se tudi delajo v Sloveniji in ne gre za hitre teste...Pod okriljem VF je veliko različnih inštitutov namenjenih različnim preiskavam različnih vzorcev predvsem živalskega izvora (akreditirani laboratoriji)..Kot druge institucije (ta bolezen lahko prizadane tudi človeka, če se nahaja na endemičnih območjih; Peru,Bolivija..) Ja, in samo vrednost tega je dovoljšnja za nadaljno terapijo(seveda če je veterinar dodobra seznanjen s to boleznijo in pozna mejne vrednosti, še bolje lastnik). Ima neko mejo, in če je pod mejo se zdravi z Alu...., če je nad, gre za kemoterapijo
Nekatere klinike pa ja, pošiljajo v tujino..
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NEON
Objavljeno: 15 Mar 2012 11:25 Odgovori s citatom
Administrator foruma Pridružen/-a: 12.01. 2012, 11:46 Prispevkov: 3191
ACDC, saj nisem nikjer zapisala, da se v Sloveniji delajo samo hitri testi.

Kot sem napisala zgoraj se v okviru VF-Ljubljana opravljajo tudi kvantitativni testi, s katerim določijo titer protiteles v krvi. Seveda tukaj imaš tudi ti prav, ampak se je treba zavedati, da to niso edini možni in potrebni testi. Da bo veterinar, ki že ima izkušnje z zdravljenjem te bolezni videl še kaj več, predvsem pa pridobil vse potrebne informacije, ki so potrebne pred samim začetkom zdravljenja in se šele nato pravilno odločil za nadaljnje korake zdravljenja, pa se bo moral odločiti za to testiranje v tujini (v Sloveniji tega še ne naredijo). Čeprav pa je tudi res, da se večina veterinarjev v Sloveniji, ki pa sploh pozna to bolezen in ve kaj mora narediti v primeru, da sumi na lišmaniozo, odloča ravno za te kvantitativne teste, ki jih omenjam jaz, prav tako pa tudi ti. In to je čisto pravilno, da se tako odločijo in seveda je pravilno tudi to, da jih opravijo v Sloveniji in ne v tujini, saj ta možnost je na voljo! A veternarji na Kliniki za kirurgijo in male živali v Ljubljani vedo, da je v primeru izbruha bolezni in pozitivnega kvantitativnega testa potrebno opraviti nadaljnja testiranja bolezni, ki ga opravijo v Italiji. Če to naredijo že na začetku, imajo tako opravljeno vse v enem: kvantitativni test, stanje proteinov in krivuljo v enem in s tem bo veterinar videl vse potrebno, pa še samo en strošek je.

Potrebuje se namreč celotna slika, sploh v primeru, da je pes pozitiven na lišamniozo, ...pomembno je namreč videti v kakšnem stanju je pes in kako je bolezen psa že prizadela (ni dovolj samo kvantitativni test in pregled psa na zunaj!) in se šele nato odločati za nadaljnjo terapijo. Graf, ki ga dobimo s tem testom namreč pokaže, ali je bolezen v aktivni fazi, ali je že v ponavljajoči aktivni fazi (torej je bil že en poprejšnji izbruh, pa se je umirilo), ali je imunski sistem zadevo sam premagal.

Ta test je tisti, ki ga omenjam jaz (in ga naredijo v Italiji) in ga bo naredil vsak veterinar s poznavanjem zdravljenja te bolezni, ki se bo zavedal, da so kvantitativni, torej testi, ki so narejeni v Sloveniji in jih omenjaš tudi ti takšni, da kažejo na to, da bo tak pozitiven pes poteboval zdravljenje (Alopurinol, ki bo enkrat pozitivnemu psu ostal za vedno, saj parazita ne moremo uničiti z nobenim zdravilom, ampak ga zgolj zatiramo,da se ne razmnožuje več plus morda še močnejše zdravilo, ki se enači z kemoterapijo) in se bo vsekakor odločil zanj, saj ve, da ni dovolj samo vrednost titra. Šele na podlagi te slike oz. izvida, ki smo ga tudi mi dobili iz Genove, se bo lahko odločil za pravilno terapijo, za dolžino terapije in za pravilno zdravilo in bo znal povedati posvojitelju ali skrbniku psa s to boleznijo, v katerem stadiju bolezen sploh je in kako se bo lotil nadaljnje terapije. Vsak pes, ki je pozitiven na lišmaniozo je poseben in za ustrezno terapijo (izbiro zdravila, dolžino terpaije in dozo zdravil) se bo veterinar lotil pri vsakem posameznem psu individualno, saj verjetno niti dva psa ne bosta imela iste krivulje in istih rezultatov proteinov, pa četudi bosta imela isto vrednost titra, torej tudi zdravljenje ne bo isto.

Ne razumem te, kaj mi sploh želiš povedati, saj obe govoriva tudi o kvantitativnih testih, ki se opravljajo v Sloveniji in mislim, da ti ne razumeš o kakšnih dodatnih testih, ki pa jih ne delajo v Sloveniji in so zelo pomembni za psa pozitivnega na lišmaniozo, pa govorim jaz.

_________________
HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org

Pomagajmo hrtom v stiski.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo

Pokaži sporočila:  

Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 3
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Objavi novo temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu