|
Avtor |
Sporočilo |
|
NEON |
Objavljeno: 29 Mar 2013 18:22 |
|
|
Administrator foruma
Pridružen/-a: 12.01. 2012, 11:46
Prispevkov: 3191
|
JE IZBIRA KVALITETNE PASJE HRANE RES NOČNA MORA?
Pravzaprav ne, samo vedeti morate, s čim želite svojega štirinožca hraniti in to tudi kupiti. Pri tem seveda velja, da ena sama najboljša hrana ne obstaja. Prav tako cena in kvaliteta ne hodita zmeraj z roko v roki. S trgovinskih polic nas vabijo privlačne embalaže, ki z najrazličnejšimi obljubami, priporočili veterinarjev in simpatičnimi slikami spodbujajo k nakupu. Pa vendar je vse, kar morate o hrani vedeti, zapisano na zadnji strani embalaže. Tam so z drobno pisavo v majhnem okvirčku navedene sestavine.
DEKLARACIJA
Na etiketi je seznam sestavin, razvrščen glede na zastopan delež v hrani. Na prvem mestu je navedena sestavina, ki jo izdelek vsebuje največ. Tukaj moramo biti pozorni, kadar proizvajalec navaja sveže snovi, na primer sveže piščančje meso. Ko svežim sestavinam v procesu sušenja odvzamejo vlago, jim s tem odvzamejo tudi večino teže (približno 80%). V hrani je tako lahko manj mesa, kot smo sprva mislili. Proizvajalci se večkrat poslužijo tudi trika "drobljenja" sestavine na več različnih sestavin, kar ustvari vtis nizke vsebnosti. V resnici pa lahko njihov skupek preseže delež sestavine navedene na prvem mestu. Primer: rjavi riž, beli riž, riž, riževi otrobi, rižev gluten, riževa moka. Vsake posamezne sestavine ni veliko, ko pa bi njihove deleže sešteli skupaj, bi bili presenečeni, saj bi predstavljali večinski delež v tisti hrani.
"OH TE SESTAVINE, SAJ NE VEM, KAJ POMENIJO."
Ljudje večkrat ne razumejo, kaj določene sestavine predstavljajo in kaj obsegajo. Meso (piščančje, ovčje, kunčje ...) obsega skeletne mišice, jezik, srce, prepono, kožo, maščobo, pripadajoče kite, žile in živce toplokrvnih kopenskih živali. Mesna moka pomeni zgolj to, da je bila mesu odvzeta vlaga pred tehtanjem in da je le-to zmleto v moko. Prehranska vrednost teh sestavin je visoka. Mesni stranski produkti so: možgani, vranica, jetra, pljuča, ledvice, želodci, ostala drobovina, kosti, maščoba in kri. Sem ne spadajo perje, kožuhi, zobje, rilci ali parklji. Njihova prehranska vrednost je nizka in psi iz njih ne morejo dobiti dovolj energije. Hidrolizrane živalske beljakovine so manjši beljakovinski delci, ki imajo ravno tako hranilno vrednost (naj pa ne bi povzročali alergij). Rastlinski stranski proizvodi so ostanki predelave rastlinskih proizvodov (žit, zelenjave, metuljnic, oljnic). Olja in maščobe obsegajo vse živalske in rastlinske masti. Sojina moka je stranski produkt pridelave sojinega olja. Mleko in njegovi stranski produkti so prav tako ostanki predelave mleka in izdelkov iz njega. Pekovski stranski produkti so ostanki iz pekarske industrije ali iz predelave testenin. Žita so vsa vrsta žit, ali različni proizvodi iz njihovih škrobnih zrn. Ribe in ribji stranski produkti (5% ribe) obsega samo 5% ribe, ki pa tudi ni definirana in ne vemo, za katero ribo gre, vse ostalo so ribji stranski produkti (glave ...).
TUDI MALENKOSTI NEKAJ POMENIJO
Na embalažah so ponavadi navedeni določeni "okusi", kar pa še ne pomeni, da hrana vsebuje večji delež prav te sestavine. Kadar na embalaži piše "z aromo" oz. "z okusom ..." to pomeni do 4% navedene sestavine, "z ..." pomeni vsebnost najmanj 4% navedene sestavine, "bogato z ..." pomeni vsebnost najmanj 14% navedene sestavine, "... obed" oz. "obrok" pa pomeni najmanj 26% navedene sestavine. Tako lahko kupite hrano, na kateri piše z lososom, prepričani ste, da svojega psa hranite samo z lososom, v resnici pa je v hrani vsaj 4% lososa, vendar ne nujno več. V hrani tako najdete tudi druge vire mesa, kot so na primer piščančji, goveji, puranji, ribji. Tukaj bodite še posebej pozorni lastniki alergikov. Naj vas omenjen okus ne zavede, poglejte na deklaracijo in se prepričajte, ali hrana res ne vsebuje sestavin, ki vašemu psu povzročajo težave.
KATERE SESTAVINE SO "DOBRE" IN KATERE NISO
V kvalitetni pasji hrani bomo na prvih nekaj mestih na deklaraciji obvezno našli meso, dehidrirano meso, osušeno meso, mesno moko oz. nekaj v tem smislu. Vir mesa mora biti točno določeno imenovano meso. Če je na embalaži naveden delež mesa, ki ga hrana vsebuje (vsebuje 55% račjega mesa), smo lahko samo še bolj zadovoljni. Bistveno je, da ne posegamo po proizvodih, ki vsebujejo stranske mesne produkte. Ne vemo, kaj točno obsegajo, iz kje izhajajo, njihova hranilna vrednost pa je majhna. Če izberemo hrano, ki vsebuje žita, posegamo po tistih, ki so natančno opredeljena in imenovana. Vsekakor raje izbiramo polnozrnata, ki imajo višjo hranilno vrednost, več vlaknin, mineralov in vitaminov. Izogibamo se obdelanim, mletim žitaricam, saj je njihova prehranska vrednost manjša. Nikakor ne posegamo po produktih, v katerih se nahajajo stranski žitni proizvodi. To so zelo cenena in pogosto uporabljena mašila, za psa pa ne predstavljajo kvalitetnega ter zadostnega vira hranil. Izogibamo se tudi gensko spremenjenim produktom in soji, le-ta je pogost povzročitelj alergij. Pozorni bodimo pri oljih in maščobah. Zanima nas točno katera maščoba je vsebovana v briketih, med kvalitetnejše spadajo piščančja, jagnječja in ribja. Manj kvalitetne so goveja, svinjska, rastlinska olja, sojino olje ... Ne kupujmo hrane z umetnimi barvili, aromami in konzervansi, kot sta na primer BHT, BHA. So namreč kancerogena in tako škodljiva zdravju. Raje posegajmo po hrani, ki je konzervirana s tokoferoli (E vitaminom) in izvlečki rožmarina. Vitamini so lahko sintetični ali pa so pridobljeni iz naravnih virov. Veliko ljudi preferira briketirano hrano, ki vsebuje tudi zelenjavo, sadje in zelišča, iz katerih so hranila pridobljena.
Mnenja o tem, ali je hrana z žiti ustrezna za pse ali je kvalitetnejša "grain free" dieta, so deljena. Žita niso nujno napačna, če niso slabe kvalitete in niso poglavitna sestavina hrane. Tako so lahko povsem dober vir ogljikovih hidratov. Pri hranah, ki so pripravljene povečini iz žit ali pa njihovih stranskih proizvodov, je logično tudi večina beljakovin rastlinskega izvora. Teh pes ne more izkoristiti na enak način kot izkoristi živalske. Take (nekvalitetne) hrane mora pojesti bistveno več, da iz nje dobi enako količino energije, še pogosteje pa se psi po njej prekomerno redijo. Seveda pa tudi hrane brez žit vsebujejo vir ogljikovih hidratov, najpogosteje naveden kot krompir ali sladki krompir. Ta krompir je pripravljen tako, da je lahko prebavljiv in psom ne povzroča zdravstvenih težav, kot je zanj nekdaj veljalo. Nekaterim psom glede prebave celo veliko bolje odgovarja kot pa žita, predvsem pa po krompirju posegajo alergiki.
"KUPUJEM HIPOALERGENO HRANO, MOJ PES NE MORE DOBITI ALERGIJE!"
Ni res. Hrana, ki je označena kot hipoalergena, ne vsebuje najpogostejših alergenov. Ne vsebuje torej sestavin, ki pri psih najpogosteje povzročajo alergije. Take sestavine so recimo: govedina, soja, mleko in mlečni stranski produkti, pšenica, pšenični gluten, umetni konzervansi. V kolikor je vaš pes alergičen na piščančje beljakovine, niste storili zanj nič dobrega, čeprav ste mu kupili hipoalergeno hrano, ki pa vsebuje piščančjo mesno moko.
TIPIČNA ANALIZA ALI TUDI HRANA IZ SUPERMARKETA VSEBUJE BELJAKOVINE
Ja, vse hrane morajo biti opremljene s tipično analizo (procentualni delež beljakovin, maščob, vlaknin in surovega pepela). Mladiči, breje, doječe psice in aktivnejši psi potrebujejo "močnejšo" hrano z več beljakovinami in maščobami. Tisti, ki so "na shujševalni" ali starejši, manj aktivni psi, ne potrebujejo veliko energije in zanje lastniki pogosto izberejo hrano z manj odstotki maščob ter beljakovin. Tudi posebna zdravstvena stanja potrebujejo svojevrstna razmerja med hranili (potreba po več vlakninah, glukozaminu, hondroitinu). Različnim psom ustrezajo različna razmerja in odločitev, kako "močno" hrano bo naš pes jedel, je povsem individualna. Treba je poiskati takšno, ki mu bo ustrezala. Najpomembnejši je namreč izvor hranil. Beljakovine in maščobe naj v kar se da veliki meri izhajajo iz kvalitetnih živalskih sestavin. Vsem sestavinam se da določiti vsebnost hranil, kar pa še ne pomeni, da so vsa enako dobro prebavljiva in da psi vsa enako dobro izkoriščajo. Tipična analiza sama po sebi ne pove nič o kvaliteti proizvoda, ki ga kupujete. Poglejte, iz katerih (ne)kvalitetnih sestavin tipična analiza izhaja. Naj še omenimo, da ogljikovi hidrati ponavadi niso deklarirani kot samostojna rubrika, kar ne pomeni, da jih v hrani ni. Potrebno jih je izračunati tako, da od 100% odštejete vsa ostala hranila. Vse preveč se ljudje posvečajo tudi količini vitaminov in mineralov v pasjih hranah. Glede tega veljajo točno določeni standardi in hrana jim mora ustrezati, da se sploh lahko znajde na tržišču. Zakonsko določenim normativom ustrezajo vse, zato so skrbi, katera hrana ima dovolj vitamina C, odveč.
"KAKO VEM, DA PSU HRANA USTREZA?"
Zelo preprosto, svojega ljubljenčka morate samo opazovati. Kadar mu hrana ustreza, bo njegovo splošno počutje dobro, dlaka bo zdrava in sijoča, koža pa brez prhljaja. Kuža se ne bo praskal ali imel izpuščajev. Njegov iztrebek bo formiran v čvrsto "klobasico", ne bo obdan s sluzjo in s krvjo. Veliko potrebo bo opravljal redno (ne preredko, ne prepogosto). Psi načeloma iztrebljajo tolikokrat, kolikor obrokov so dnevno dobili. Nekateri gredo na veliko potrebo tudi dvakrat na sprehod, nekateri pa samo enkrat dnevno. Pomembno je, da vaš kuža ne iztreblja 7x dnevno ogromnih količin blata, se pri tem ne napenja in ga ne črviči. V stanovanju pa se ne smete počutiti kot v plinski bombi.
"SMEŠNO SE SLIŠI, AMPAK TUDI MENI MORA HRANA USTREZATI."
Seveda. Pri izbiri pasje hrane velja skleniti kakšen kompromis. V prvi vrsti mora ustrezati vašemu "budgetu", ne sme biti pretežko dostopna, dobavljivost mora biti redna. Res pa je, da za kvalitetno pasjo hrano v nobenem primeru ne boste odšteli prav malo denarja. Super je, če jo lahko kupite v trgovini, ki vam je domača in v kateri se počutite dobro. Mogoče vam je pomembno, da imate na voljo parkirišče, ali pa imate celo raje dostavo na dom. Če hrano kupujete v specializirani trgovini, mora biti tudi prodajalec zanesljiv in primerno usposobljen. Le tako vam bo lahko dobro svetoval pri izbiri in ne le prodal artikel, pri katerem ima največji zaslužek.
"OH ŠMENT, ŠE NI KONEC?"
Vsaka embalaža mora biti opremljena z rokom uporabe in serijsko številko, ker nočete kupovati mačka v žaklju. Proizvajalec jamči za vsebnost hranilnih snovi do izteka roka uporabe, sledljivost hrane pa je možna le, če ima vrečka natisnjeno tudi serijsko številko. Mogoče imate vprašanje za distributerja ali proizvajalca, tudi kontaktni podatki so navedeni na embalažah. Deklaracijo velja prebrati tudi takrat, ko isto hrano kupujete že leta. Včasih se spremeni cena, včasih embalaža ali velikost pakiranja, z njimi pa se lahko pojavi tudi nova spremenjena formula hrane. Tako se pri kakšnem psu nenadoma pojavi zdravstven problem, lastnik pa ne odkrije vzroka v spremenjeni formuli, ki psu očitno ne odgovarja več.
Tabela hranjenja zna še tako skrbnim lastnikom psov povzročati preglavice. Odstopanja (+/-) od navedenih količin hrane na embalaži so normalna. Zavisijo od fizične aktivnosti, zunanje temperature, stresa, metabolizma živali, dodatnih priboljškov itd. Potrebe po energiji se tako kot med ljudmi razlikujejo tudi med psi. Tabele se ne smete držati kot pijanec plota, količino hrane ustrezno prilagodite svojemu štirinozcu. Ob menjavi hrane novo obvezno stehtajte, en jogurtov lonček ene in en jogurtov lonček druge lahko pokažeta precej različni številki na tehtnici.
Dobra hrana je ogromna naložba za pasje zdravje in dolgo življenje. Tukaj res nima smisla varčevati, zato premislite, kaj kupujete.
(Pripravila: Simona Strle)
Društvo HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org
info@hrtjisvet.org |
_________________ HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org
Pomagajmo hrtom v stiski. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu |
|
|