|
Avtor |
Sporočilo |
< PASME HRTOV ~ Predstavitev pasemske skupine X |
NEON |
Objavljeno: 12 Jan 2012 18:14 |
|
|
Administrator foruma
Pridružen/-a: 12.01. 2012, 11:46
Prispevkov: 3191
|
Hrti so morda najstarejša pasemska skupina psov. So psi, vzrejeni za hitrost. Njihova zgradba telesa je specifična - so visoki, dolgi, suhi, gibčni, tekaški psi z aerodinamično zgradbo. Za svojim plenom letijo kot puščice. So plod tisočletne načrtne vzreje, ki je bila v preteklosti na enako visoki ravni, kot je danes. Nekateri izmed njih so bližnji sorodniki prvinskih - pratipskih psov, kot sta ibiški in faraonski pes. Hrti prvotno izhajajo iz jugozahodne Azije.
SILHUETA HRTA ...
Hieroglifi v grobnicah egipčanskih faraonov pa pričajo o tem, da so bitja, skoraj identična današnjim hrtom, prebivala na Zemlji že pred petimi tisočletji. Ob upoštevanju tega podatka lahko zatrdimo, da so hrti, za razliko od številnih drugih pasem, skozi mnoga stoletja ohranili svojo prvotno in nedvomno specifično silhueto.
Mnoge druge pasme psov so se s posegom človeka opazno spremenile že v teku nekaj desetletij. K hrtom prištevamo tiste pse, ki se po izrazito svojevrstni postavi, obliki glave in nošnji repa bistveno razlikujejo od ostalih pasem psov. To so psi vitkega, suhega in ozkega telesa, katerega prsni del se je razvil v glavnem v globino. Imajo dolge, ozke in koničaste glave ter dolg, koničast in pod telo spodvit rep. Lahko bi rekli, da so hrti nekakšna homogena pasemska skupina - pasme se med seboj občutno razlikujejo le po velikosti in odlakanosti kožuha. Od ostalih pasem psov se hrti razlikujejo tudi po značaju, vedenju in sposobnostih.
Silhueta se ohranja, saj je le-ta pogojena s funkcijo doseganja maksimalne hitrosti pri lovu z vidom. Hrti, za razliko od drugih lovskih psov, lovijo s pomočjo ostrega vida, v manjši meri tudi s pomočjo dobro razvitega sluha. Zaradi teh lastnosti jih uvrščamo med najboljše lovce v živalskem svetu.
Ne glede na to, ali gre za živ plen ali pa mehansko vodeno umetno vabo, hrt nagonsko steče za vsem, kar se premika. Vrsta plena in klimatske razmere določenega geografskega okolja so vplivale na razvoj velikosti hrta in njegovo odlakanost. Psi, namenjeni lovu na "šibkejše" živali, kakršne so gazele in zajci, so lažje konstrukcije in nekoliko nižje rasti. Tisti, odlični pri lovu na volkove, divje svinje, leoparde ali jelenjad, so razvili čvrstejšo in mogočnejšo zgradbo.
Uporaba na tekaških stadionih je botrovala specializaciji v doseganju maksimalne hitrosti, še zlasti pri velikem angleškem hrtu, najhitrejšemu med psi, saj je zmožen med tekom doseči hitrost tudi več kot 65 km na uro. Mali angleški hrt oz. whippet je omogočil udejstvovanja na tekmah tudi nižjim slojem prebivalstva.
VRSTE HRTOV
Hrte delimo v dve skupini - evropske pasme ( veliki angleški hrt, škotski jelenar, irski volčji hrt, mali angleški hrt, mali italijanski hrt, ruski hrt, španski hrt, madžarski hrt in poljski hrt) in pasme z vzhoda (saluki, sloughi, afganistanski hrt in azawakh).
Vzhodne pasme se med seboj razlikujejo po dolžini in strukturi dlake, sorodne pa so si v ostrih linijah konstrukcije, ravni liniji hrbtenice, visečih hljih in v nekoliko bolj prvinski naravi kot njihovi evropski sorodniki. So neposredni potomci psov, namenjenih izključno lovu na živali. V islamskem svetu je pes obravnavan kot nečista žival in kot takšna tudi nesprejemljiva. Edina izjema so hrti, ki so spoštovani ravno iz razloga svojih odličnih lovskih sposobnosti. Zanimivo je, da smejo bivati celo v istem prostoru kot njihovi gospodarji. Lovijo instinktivno, brez potrebe po namenskem treningu, njihova vizualna podoba pa ni nikdar nosila prioritetne vloge. V arabskem svetu so hrti lovili skupaj z lovci, ki so jezdili konje, včasih tudi ob pomoči drugih psov ali sokolov - ti so plen locirali, hrti pa so z veliko hitrostjo le-tega gonili do onemoglosti. Plen so na koncu pokončali lovci in ne hrti (Koran namreč prepoveduje uživanje živalskega mesa, katerega ni ubila človeška roka). Značajsko so hrti z vzhoda izraziti plenilci z močno izraženim prvinskim nagonom, ki jih vodi k temu, da lovijo oz. dosežejo vse, kar se premika. So nekoliko sramežljivi, nezaupljivi psi, z močno izraženo osebnostjo in ne prenesejo manipulacije. V komunikaciji z drugimi psi niso tekmovalni ali bojeviti, zato zmorejo loviti tudi v parih ali manjših skupinah. Sodijo med tihe pse, kljub temu pa so zaradi zadržanosti do tujcev lahko diskretni čuvaji.
Arabski polotok je pradomovina najstarejših dokazanih hrtov. Salukija (perzijskega hrta) in sloughija (arabskega hrta) so tam že pred 5000 leti vzrejali za to, da sta lahko dohitevala puščavke gazele in jih gonila do izčrpanosti. V stari Perziji je saluki obstajal v šestnajstih različicah, ena od teh se je imenovala tadži. Danes obstaja v Kazahstanu, Uzbekistanu in Turkmenistanu druga vrsta v različnih barvah, imenuje se tasi. Žal se število tasijev zmanjšuje, saj v srednjeazijskih republikah ni pasemskih organizacij, ki bi jim lahko zagotovile prihodnost, iz tega razloga pa obstaja tudi nevarnost za izumtje.
V svoji zgodovini je afganistanski hrt (baluči) prvotno podnevi lovil puščavske lisice in gazele, ponoči pa čuval šotore. V Afganistanu še danes obstajata dve različici - gosto in dolgo odlakani severni tip, iz katerega izhaja današnji elegantni razstavni pes, in manj odlakani južni tip, ki ga le redko vidimo na zahodu, v Pakistanu pa ga še vedno uporabljajo kot delovnega psa. V bližnjem sorodstvu je tudi hrt tajgan, ki ga v Zahodni Evropi in Ameriki še niso videli, obstaja pa še v gorah Tien Šan v Kirgiziji. Uporabljajo ga za lov na lisice in zajce. Ruska kinološka zveza, ki priznava oba, tasija in tajgana, poskuša najti vzrejne živali za ohranitev obeh vrst hrtov. Hrti so se razvijali tudi južneje, v Indiji, in tam obstajajo še danes. Indijska kinološka zveza priznava le rampurija iz severne Indije in mahratta ter banjara, psa nomadskega plemena Banjara. V južni Indiji živijo še vitki lovec na zajce z imenom čipiparaj, poligar - doma iz okolice Madrasa in madol - hrt iz Maharaštre. Te močne, dolgonoge pse so razvili za lov na šakale in zajce.
Evropski hrti, med katerimi sta najštevilčnejša greyhound in whippet, so mehkejših potez, z usločeno linijo hrbtenice in vrtničasto formo uhljev, z gladko svilnato ali resasto dlako. Lov s hrti se je znotraj področja Evrope omejil, hkrati pa so se v 20. stoletju pojavile oblike hrtjih športov, kakršna sta coursing (tek čez drn in stm) in racing (tek na progi znotraj ovalnega stadiona). V preteklosti so greyhoundi veljali za pse aristokratske družbe. Običajno so si veliki angleški hrti s svojimi gospodarji delili razkošne domove - le višji sloji prebivalstva so ob sebi smeli posedovati greyhounda, vsem ostalim je bilo to prepovedano. Velik poudarek je bil tudi na selekciji prijetnega in sofisticiranega značaja hrtov. Evropske pasme so bile vedno nekoliko bolj ubogljive od vzhodnih, hkrati pa od njih tudi malce bolj tekmovalne. Težave se lahko pojavijo v agresiji do malih psov (z napačnim predvidevanjem, da gre za plen), kakor tudi do mačk, zajcev, perutnine in drugih malih živali. Nagon po lovu je vselej izrazit. V primerjavi z vzhodnimi pasmami hrtov so evropske bolj poslušne, z večjo željo po ugajanju, hkrati pa je z njimi tudi lažje manipulirati. Res pa je, da poslušnost in odzivnost na klic padata, kadar se veča pozornost na premikajoč stimulant.
Težnja po uporabi čutila za vonj je običajno zelo nizka. V kolikor je hrtom namenjena možnost vsakodnevne rekreacije, se ti psi zlahka privadijo na življenje v mestnem okolju, saj sodijo med tiha, umirjena in običajno lena bitja, brez želje po konfliktih. Navedeno še zlasti velja za evropske pasme hrtov. So nedvomno psi, od nekdaj oboževani s strani umetnikov, ki so jih nemalokrat vključevali v svoja dela - od starega Egipta, preko Renesanse, pa vse do danes.
ZGODOVINA
V Rusiji se je hortaj ali ruski hrt razvil iz dveh, sedaj že izumrlih pasem hrtov, imenovanih krimskaja in gorskaja. Po oktobrski revoluciji leta 1917 so se hortaji iz zapuščenih psarn ruskega plemstva parili z lokalnimi psi in ustvarili pasmo, znano kot južnoruski stepski hrt. Po razpadu Sovjetske zveze so se ruski vzreditelji bolj zavzeli za predrevolucijske pasme, sposobne in zaupanja vredne lovce na zajce ter jih rešili pred izumrtjem. Najbolj priljubljen in značilen ruski hrt - elegantni borzoj, je v carskih časih obstajal v številnih oblikah. Ruski vzreditelji se trudijo, da bi obnovili več njegovih izginulih različic.
Hrti so po vsej verjetnosti prišli v Sredozemlje in Afriko s feničanskimi trgovci. Danes redka grški in albanski hrt sta podobna salukiju, visoki galgo espagnol (španski hrt) atletskega videza je v bližnjem sorodu s podencom. Madžarski hrt (magyar agar) je precej manjši. Iz prastarih hrtov je nastal tudi drobceni italijanski hrt - domnevajo, da s pomočjo španskih vzrediteljev.
Obstajajo razlage, da so Feničani, ki so trgovali s kositrom, pripeljali s seboj v Veliko Britanijo pred več kot 2500 leti tudi hrte. Tam so jih načrtno vzrejali in nato križali s pasmami mastifov, da so dobili mišičaste, odporne in močne irske volčje hrte, priljubljene pri plemstvu.
Podobno se je razvil gibčni deerhound (škotski jelenar), ki so ga cenili poglavarji v Škotskem višavju. Angleškega hrta - greyhounda, danes kralja med tekmovalnimi hrti, so verjetno pripeljali v Veliko Britanijo Kelti, da bi lovili zajce in lisice. Mnogo pozneje so vzredili tudi whippeta (malega angleškega hrta) za nižje sloje prebivalstva, podobnega psu, kot je bil in je lurcher. Zunaj Evrope in Azije je le malo pasem hrtov. Brazilski hrt je najbrž križanec med greyhoundom in lisičarjem (foxhoundom), močni avstralski hrt izhaja iz nenavadno mišičastega angleškega hrta. Dokaj mlada pasma, vzrejena v ZDA, se imenuje svilnati hrt. Med skupino hrtov spadajo še chart polski (poljski hrt), pa visokonogi tuareški sloughi - azawakh in ameriški staghound.
Mnoge hrte imajo danes predvsem za spremstvo, kot družabnike, toda prvotno so se razvijali za lov z vidom. Zaznavali so gibanje divjadi, jo zasledovali, ujeli in plen ubili. Kljub temu, da pse v fundamentalističnih islamskih skupnostih nasploh zaničujejo, pa hrti niso podvrženi tem kulturnim tabujem. Verjetno zato, ker je povezava med lovcem in njegovim hrtom starejša od islama.
Pasme hrtov
Celotna X. FCI pasemska skupina
Afganistanski hrt (Afghan Hound)
Arabski hrt (Sloughi)
Irski volčji hrt (Irish Wolfhound)
Madžarski hrt (Magyar Agar)
Mali angleški hrt (Whippet)
Mali italijanski hrt (Piccolo Levriero Italiano)
Perzijski hrt (Saluki)
Poljski hrt (Chart Polski)
Ruski hrt (Borzoi)
Škotski jelenar (Deerhound)
Španski hrt (Galgo Espanol)
Tuareški sloughi (Azawakh)
Veliki angleški hrt (Greyhound)
Prvinski tipi hrtov, hrtolikih psov in pasem, nepriznanih po FCI standardu
Ameriški Staghound
Backhmul (pratipski afganistanski hrt)
Caravan Hound
Chortaj
Circassian Hare Hound
Circassian Orloff Wolfhound
Cirneco dell'Etna
Dhol
Faraonski pes (Pharaoh Hound)
Friesland Hound
Gorski hrt (Mountain Sighthound - Rusija)
Ibiški hrt (Podenco Ibicenco)
Kangaroo Dog (Avstralija)
Khalag Tazi (pratipski afganistanski hrt)
Kritikos Ichnilatis ali Kretikos Lagonikos (Kreta)
Longhaired Whippet
Lurcher
Mudhol Hound ali Pashmi Hound
Rampurijski hrt (Rampuri Hound - Indija)
Sindh
Starohrvatski hrt (Bosnian/ Croatian Sighthound)
Svilnati hrt (Silken Windhound)
Taigan
Tsika (Kitajska)
Vaghari Sighthound
(Vir: www.hrtjisvet.org) |
_________________ HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org
Pomagajmo hrtom v stiski. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu |
|
|