Forum HRTJI SVET Slovenije Seznam forumov



Avtor Sporočilo

<  ZDRAVSTVENI PROBLEMI IN NASVETI  ~  BOLEZEN SRČNIH GLIST-DIROFILARIOZA

HrtjiSvet
Objavljeno: 14 Jul 2015 06:59 Odgovori s citatom
Pridružen/-a: 10.05. 2013, 09:39 Prispevkov: 1600
BOLEZEN SRČNIH GLIST-DIROFILARIOZA

Bolezen srčnih glist ali dirofilariozo povzroča parazit Dirofilaria Immitis, ki spada v skupino nitastih valjastih črvov. Za dirofilariozo lahko zbolijo psi, mačke, beli dihurji in tudi človek. Najpogosteje se dirofilarioza pojavlja pri zunajživečih psih samcih brez preventive starih 4-8 let. V Sloveniji so najbolj ogroženi psi, ki živijo v Slovenskem primorju in psi, ki potujejo v toplejše kraje (Istro, Dalmacijo, Francijo, Španijo, Italijo,…).

Razvoj bolezni:

Srčne gliste se prenašajo iz psa na psa s pomočjo pika okuženega komarja. Okužena samica komarja s pikom v kožo psa sprosti larve-mikrofilarije, ki migrirajo skozi kožo v krvni obtok. Mikrofilarije se v 6-7 mesecih razvijejo v odrasle adulte (dirofilarije). Samice dirofilarij so dolge 15-36cm, samci so približno polovico krajši. Primarno naseljujejo pljučne žile, ob močnejši infestaciji pa se naselijo v srčnih votlinah. Odrasle samice dirofilarij izločajo mikrofilarije v krvni obtok. Samice komarjev sesajo kri v kateri so mikrofilarije. Mikrofilarije se v komarjih inkubirajo 10-14 dni, dokler ne postanejo infektivna oblika ter se pri piku komarja drugega psa prenesejo v krvni obtok. Tako je razvojni krog sklenjen. Srčne gliste lahko živijo v psu 5-7 let.

Klinični znaki:

Nekateri psi v začetnih obdobjih ne kažejo kliničnih znakov. Z napredovanjem bolezni pa lahko pri psih opazimo:

-blag, suh kašelj,
-težje dihanje,
-odpor do fizične aktivnosti,
-utrujenost po aktivnostih,
-zmanjšan apetit,
-otečen trebuh zaradi nabiranje tekočine,
-izgubo teže,
-blede sluznice,
-bruhanje,
-izgubo zavesti.

Diagnostika:

1.) klinični pregled
2.) laboratorijske preiskave
-ugotavljanje mikrofilarij v krvi (mikroskopski pregled krvi)
-ugotavljanje antigena adultov-gravidnih samic (hitri ELISA test SNAP*3Dx* (IDEXX, USA), ki je najzaneslivejši)
3.) vizualizacijske tehnike: UZ, RTG, EKG

Zdravljenje:

Psi, pri katerih smo s hitrim ELISA test SNAP*3Dx* (IDEXX, USA) ugotovili prisotnost srčnih glist (dirofilarij) zdravimo po ustreznem protokolu. Za zdravljenje se uporabljajo tako mikrofilaricidi (zdravila, ki ubijajo mikrofilarije) kot tudi zdravila, ki ubijajo odrasle parazite (dirofilarije). Psi morajo med terapijo mirovati. Včasih je potrebno odrasle parazite (dirofilarije) odstraniti s kirurškim posegom.

Prognoza:

Prognoza je pri psih, ki ne kažejo kliničnih znakov odlična, pri psih, ki imajo blage simptome dobra. Pri psih, ki imajo hude simptome pa je smrtnost lahko tudi 40%.

Preventiva:

Preventiva je pri dirofilariozi ključnega pomena. Pred uporabo preventivnih sredstev je potrebno opraviti testiranje. Najzaneslivejši test je hitri Elisa test SNAP, ki ugotavlja antigen adultov-gravidnih samic.

Kot preventiva se uporabljajo repelentna sredstva (sredstva, ki odganjanje komarje) IN sredstva, ki ubijajo mikrofilarije (mikrofilaricidi). Sredstva, ki odganjajo komarje-imajo repelentni učinek so: ampule ADVANTIX (Bayer), SCALIBOR OVRATNICA (MSD Animal Health) ter ampule VECTRA 3D (Ceva Animal Health). Ta sredstva istočasno delujejo tudi proti bolham, klopom in peščenim muham (prenašajo lešmanijo).

Na tržišču so na voljo številni mikrofilaricidi različnih proizvajalcev in oblik med katerimi lahko lastniki psov izbirajo.

MILBEMAX (Novartis) -tablete se dajejo 1-krat mesečno za ubijanje mikrofilarij. Istočasno tablete delujejo tudi na nekatere notranje zajedalce.

MILPRAZON (Krka)- tablete se dajejo 1-krat mesečno za ubijanje mikrofilarij. Istočasno tablete delujejo tudi na nekatere notranje zajedalce.

STRONGHOLD (Pfizer)-spot on ampule, ki jih nanesemo na kožo psa 1-krat mesečno. Ampule delujejo še na bolhe ter garje. Ampule NE delujejo na klope.

Vsem psom, ki živijo na Primorskem, se priporoča redno dajanje mikrofilaricidov. S sredstvi pričnemo en mesec pred sezono komarjev, z njimi končamo 2 meseca po sezoni komarjev. Večino mikrofilaricidov je potrebno dajati mesečno. Tisti, ki s svojimi psi potujejo na področja, kjer je prisotna srčna glista-Istra, Dalmacija, Francija, Španija, Italija,…morajo mikrofilaricide psu dati po prihodu domov oz. najkasneje 30 dan od prvega dneva prihoda na okuženo področje. Če v poletnih mesecih s psom redno potujemo na morje, se priporoča uporaba mikrofilaricidov 1-krat mesečno.

Pripravila: Ajda Konjedic, dr.vet.med. (članica HSS)

_________________
Društvo HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org
info@hrtjisvet.org
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo

Pokaži sporočila:  

Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1
Objavi novo temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu