Forum HRTJI SVET Slovenije Seznam forumov



Avtor Sporočilo

<  NASVETI ZA LAŽJE ŽIVLJENJE S POSVOJENČKOM IN ZANIMIVOSTI  ~  Prvi dnevi posvojenčka v novem domu

NEON
Objavljeno: 21 Mar 2013 20:30 Odgovori s citatom
Administrator foruma Pridružen/-a: 12.01. 2012, 11:46 Prispevkov: 3191


PRVI DNEVI V NOVEM DOMU
Toplo vam priporočamo, da si ob prihodu hrta prvi teden ali vsaj nekaj dni vzamete dopust. Tako se mu lahko resnično posvetite in ga spoznate, pa tudi hrt ima čas, da se privadi spremembi, se navadi na vas in vas tudi bolje spozna. Ne silite preveč v njega, pustite da pride sam do vas, naj ima možnost se umakniti in počivati v svojem kotičku, ki mu bo nudil občutek varnosti. V prvih dneh ne vabite veliko ljudi k vam na obisk, saj bi vašemu posvojenemu psu s tem povzročili dodaten stres in napor.

HRT in AVTO
Prva težava se lahko pojavi že, ko želite s hrtom domov s posvojitve. Morda ne bo želel v avto in se bo upiral ali pa bo z veseljem skočil v avto, a doma ne bo hotel iz njega. Poskusite ga zvabiti v avto (ali iz njega) s priboljški in nežnim prigovarjanjem. Če ne bo uspeha, ga nežno dvignite na njegovo mesto. Najbolje, če ga že prvič peljete tako, kot se bo vozil v prihodnje: na zadnjih sedežih ali v prtljažniku. Na sedeže ali v prtljažnik položite kakšno rjuho ali toplo in mehko odejo, da mu bo bolj udobno in da se takoj navadi vašega vonja. Ker hrti iz zavetišč, pa tudi od transporta običajno pridejo bolj ali manj umazani, bo rjuha (tudi čez odejo) služila tudi kot dodatna zaščita.
Zapomnite si, da mora za vožjno na zadnjih sedežih hrt imeti nameščeno ustrezno hrtjo oprsnico in pasji varnostni pas, s katerim mu preprečite, da bi skočil na sprednje sedeže, kar bi lahko bilo nevarno za vse v avtomobilu.
Previdni bodite tudi pri odpiranju avtomobilskih vrat, ter na to, da bo vaš hrt še pred odprtjem pripet na povodec in trdno v vaših rokah. Lahko se namreč zgodi, da bo hrt planil iz prtljažnega ali zadnjega dela avtomobila na svobodo in, če bo odpet, se lahko zgodi, da bo zaradi zmedenosti pobegnil. Bodite previdni vsakič, ko odpirate vrata avtomobila!!!

PRIHOD DOMOV
Ko pridete domov ga najprej peljite okrog hiše ali bloka, da opravi potrebo in da malo spozna in razišče okolje. Če imate doma že kakšnega psa, ju je najbolje spoznati zunaj, to je na nevtralnem terenu, kjer se vaš do zdaj edini pes ne bo počutil tako ogroženega od "novinčka", kot bi to bilo doma - na njegovem teritoriju.

HRT in STOPNICE
Naslednja ovira, ki je hrt morda ne bo znal premagati so stopnice. Večina hrtov bo prvič v življenju videla stopnice in se bo iz strahu upirala vzpenjanju po njih. Z nežnim prigovarjanjem in priboljški se da tudi to težavo premagati v prvem tednu. Naj vam kdo iz vaše družine pomaga pri tem, ter se povzpne po stopnicah pred njim in nato hrta vabi k sebi. Lahko mu tudi nastavite priboljške na vsako stopnico, tako se bo moral povzpeti po njih, če jih bo želel. Postopoma zmanjšujte število nastavljenih priboljškov na vsako drugo, vsako tretjo itd. stopnico. Če ga v njegovem strahu priboljški niti malo ne zanimajo, mu poskusite prestavljati tačko po tačko po stopnicah. Eno po eno in bo šlo. Vsaj prvi dan ga boste morda morali do stanovanja nesti, a vedno si najprej vzemite nekaj časa za prigovarjanje in vajo. Če ga boste brez prigovarjanja vsakič kar nesli, se vam zna zgoditi, da bo hrt to s pridom izkoriščal in se pustil tako "razvajati" še dlje časa.

V NOVEM DOMU
Verjetno se bo hrt najprej razgledal po stanovanju in ga prevohal. Dajte mu priložnost, da spozna kotičke vašega doma. Ponavadi so jim še posebej všeč kuhinje, od koder prihajajo za njih povsem nove, mamljive vonjave. Pri tem pazite, da so zaprta in varno zaklenjena tudi vrata, ki vodijo ven - na svobodo (nekateri hrtki znajo odpreti tudi vrata!).

OKNA in OGLEDALA
Tudi to bo vašemu hrtu povsem novo. Če imate morda steklena vrata, ki vodijo na dvorišče ali balkon, bodite pazljivi, da ne bo hotel kar skozi njih. Prav tako lahko nekaj zmede povzroči njegov odsev v ogledalu ali drugih steklenih površinah. Steklene površine in ogledala zato primerno označite, da bo vaš posvojeni hrt nedvoumno vedel, da je to zanj ovira in se bo še pravi čas ustavil.

LEŽIŠČE
Pripravite mu udobno ležišče in ga postavite na mesto, kjer bo imel hrt pregled nad dogajanjem, a se bo hkrati lahko tja odmaknil in ga ne bo nihče motil. Ne postavite ležišče na prehod, kjer se ogromno hodi mimo, ampak na mesto, ki je mirno in kjer se bo počutil varnega. V prvih dneh bo vaš hrt večinoma ves dan prespal, saj bo zelo utrujen od poti. Lahko mu ležišče postavite tudi v drugo sobo, a vselej pustite vrata odprta, da lahko pride do vas, če želi. Sicer pa ga pojdite večkrat pogledat v sosednji prostor. Če imate dovolj prostora je dobrodošlo, da ima več ležišč na več mestih in si lahko izbere na katerem bo ležal, saj je znano, da se zelo radi "selijo" za lastniki po prostorih.

KOPANJE in ČIŠČENJE UŠES
Priporočamo vam, da hrta že prvi večer okopate, da se reši umazanije. Na tla banje ali tuš kabine položite brisačo, da mu ne bo drselo. Nekaterim ni všeč zvok brizganja vode iz tuša, zato lahko držaj v času kopanja odvijete. Pripravite si toplo, nikakor ne prevročo vodo (primernost njene toplote preverite na notranji strani vaše roke) in šampon, ter pazite da mu šampon ne zaide v oči, usta in ušesa. Ob prvem kopanju lahko uporabite nagobčnik za vaš boljši občutek. Po spiranju šampona lahko hrta polijete z mešanico kisa in vode (1 dcl kisa, 3 dcl mlačne vode), ki bo pomagala uravnati pH njegove kože in omilila prhljaj. Možno je, da bo zaradi stresa ob menjavi okolja vaš hrt prhljaj vseeno dobil, a bo hitreje minil. Hrta nato nežno otrite z brisačo. Hkrati mu z brisačo očistite tudi ušesa, saj bo umazanijo lažje odstraniti z vlažnih ušes. Tudi če nad kopanjem niso pretirano navdušeni, se vidno bolje počutijo po njem, ko so očiščeni.

HRANJENJE
Po kopanju mu pustite, da se malo spočije, šele nato pa mu dajte prvi obrok, ki naj obvezno vsebuje razkuhan riž, saj bo preprečil morebitno drisko in bo pri tem umiril njegovo razdraženo prebavo. Posledice naporne poti, stresa, novega okolja in ljudi, se lahko še nekaj dni poznajo tudi na njegovi presnovi, zato hrano obvezno prilagodite temu stanju. Po hranjenju psu vedno dajte čas za počitek in ga najmanj dve uri ne peljite na sprehod!

HRT in PRIBOLJŠKI
Kot vsi ostali psi, so tudi hrti, lurcherji in podenci navdušeni nad priboljški. Toliko bolj zato, ker jih večina tega sploh ne pozna. Vendar se zna zgoditi, da ne bodo vedeli kaj storiti s priboljškom, ko ga dobijo. Priporočamo uporabo psu zelo dišečih priboljškov kot npr. Frolic, mesni trakovi ali drugi pasji piškoti, še bolj pa bodo navdušeni nad človeškimi priboljški (sir, poli klobasa, hrenovka).
Seveda obožujejo tudi razne žvečljive zadeve (sušena ušesa in goltance, sapniki, kite itd.), čeprav včasih traja nekaj časa, da se jih naučijo jesti, pa še koristne so za čiščenje zob.

OPRAVLJANJE POTREBE
Hrti, lurcherji in podenci so zelo čiste živali, zato vas bodo večinoma sami opozorili, ko morajo na potrebo. Običajno začnejo cviliti, postanejo nemirni, hodijo sem ter tja po stanovanju ali hiši. Ko opazite takšno vedenje, ga nemudoma peljite ven, tudi če bo lažni alarm (naredite to 5x, 6x, ali 10x na dan, če bo potrebno). V prvih dneh se bo vaš hrt lahko tudi ponečedil v stanovanju in če ga pri tem vidite, ga takoj opozorite z glasnim in odločnim NE. Če se hrt ponečedi v času, ko vas ni doma oz. niste zraven v tistem trenutku, ga ne smete kregati, saj ne bo vedel zakaj je kregan, saj je on na ta nečedni dogodek že zdavnaj pozabil. Da bi se znebili vonja in preprečili, da se hrt morebiti ponovno ponečedi na istem mestu, priporočamo, da to mesto očistite z mešanico kisa in vode (vonj po kisu se bo po stanovanju ali hiši kmalu izginil). Zaradi stresa ob menjavi okolja in menjavi hrane, lahko ima hrt v prvih dneh drisko, zato bo moral na potrebo večkrat. Kot smo že omenili bodite potrpežljivi z njim in mu dajte priložnost, da se stabilizira in umiri od vsega stresa.

PREHRANA
V prvem tednu zelo PAZITE pri KOLIČINAH hrane! Nekateri hrti so prav izstradani ob prihodu in imajo skrčen želodček, zato ni zdravo, da dobivajo velike količine hrane. Hrtu dajte hrano večkrat na dan (vsaj trikrat ali več) v manjših količinah (npr. pokrijte le dno posode). Priporočamo, da mu predhodno skuhate močno razkuhan riž, ker bo v takšni obliki vseboval več vode, ki se povečano izloča ob morebitni driski. Rižu dodajte kakšno pest briketov ali v vodi kuhana nemastna in neslana piščančja prsa. Večino obroka naj sestavlja riž, manjšino pa briketi ali meso. Lahko mu v riž vmešate tudi navaden probiotični jogurt, ki bo pomagal pri uravnavi prebave in vzpostavitvi ravnovesja v črevesju. Najbolje pa mu je dodati vsebino kapsule probiotika, ki ga kupite v lekarni ali bio trgovini, ter jo enostavno vmešate v njegov obrok. Probiotiki so dobrodošli tudi ob kakršnem koli antibiotičnem zdravljenju psa.
Prav tako je pomembno, da hrtu postrežete hrano v dvignjenih posodah. Hrti sodijo med pasme z globokim prsnim košem, ki so nagnjene k zasuku želodca. Če imajo posodo na tleh, pri hlastanju hrane pogoltnejo preveč zraka, kar lahko vodi k zasuku. Vendar posoda tudi ne sme biti nastavljena previsoko- naj ima vaš hrt pri hranjenju vseeno sklonjeno glavo.

DRISKA in VETROVI
Če traja driska več kot tri dni, mu v riž zdrobite medicinsko oglje, lahko mu dodate suhe borovnice ali le te dodate v vodo v kateri kuhate riž. Nekateri hrtki bodo pojedli tudi razkuhan riž, v katerega lahko vmešate postana naribana in odcejena jabolka (naribana jabolka morajo potemneti) ali banane (te zapirajo pa še sladke so). Vse to zapira. Če naslednji dan ni izboljšanja, je potrebno obiskati veterinarja.
Vetrovi so lahko tudi posledica notranjih zajedalcev, zato vam priporočamo, da hrta v prvih dneh ponovno razglistite, čeprav so to opravili že v zavetišču.
Če po tem ni izboljšanja, lahko uporabite različne preparate za uravnavo črevesne flore: probiotični jogurti, Florazym kapsule, katerih vsebino lahko potresete enostavno po hrani ...

PROMET
Večina hrtov, ki pridejo k nam, ni vajena prometa. Zaradi velikega hrupa, ki ga proizvajajo vozila, se jih veliko hrtov v začetku boji, sploh, če se približajo od zadaj in jih hrti ne vidijo. Če se vam zgodi, da se hrt prestraši, mirno hodite naprej ali se ustavite, da si lahko hrt ogleda okolico, vendar temu vedenju nikakor ne posvečajte pretirane pozornosti (ne božajte ga, ne prigovarjajte mu), saj boste s tem samo potrjevali njegovo prestrašeno vedenje. Pohvalite ga šele, ko se umiri ali ko gre naprej, če se iz strahu ustavi. Če živite v zelo prometnem predelu, bodite pazljivi, ker se zna zgoditi, da bo hrt zaradi strahu skušal pobegniti, zato naj bo vedno dobro pripet in varovan (omogočite mu tudi dvojno varovanje, če bo potrebno - ovratnica za hrte + hrtja (ne običajna!) oprsnica).

(vir: www.hrtjisvet.org)

_________________
HRTJI SVET Slovenije
www.hrtjisvet.org

Pomagajmo hrtom v stiski.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo

Pokaži sporočila:  

Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1
Objavi novo temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu